Search
Close this search box.
جراحی ترمیمی لابیاپلاستی - دکتر فاطمه ارشادی

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی یک عمل بسیار حساس و ظریفی بوده که در جهت بازسازی نتیجه‌های عمل اول لابیاها انجام می‌شود. اگر مراجع از جراحی ناراضی باشد یا عارضه‌هایی از عمل اول بر روی دستگاه تناسلی باقی بماند، جراح متخصص زنان جراحی ترمیمی را پیشنهاد خواهد کرد. این عمل باید با حساسیت و ظرافت بالایی انجام شده تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

منظور از جراحی ترمیمی لابیاپلاستی چیست؟

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی به منظور زیبا سازی واژن و پره‌های دستگاه تناسلی زنان برای بار دوم بعد از جراحی لابیاپلاستی ناموفق اولیه انجام می‌شود. در این جراحی هدف زیباسازی بر روی لبه‌های خارجی و درونی مجرای تناسلی خواهد بود. در این عمل زیبایی قرار است لبه‌های ماژور یا مینور با جراحی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر شوند. قرار بر این است که در این عمل، اندازه لابیاها با هم یکسان شده و ظاهر زیبا و متقارنی پیدا کند. لابیاهای واژنی که خیلی بزرگ و بدشکل بوده یا بعد از عمل ظاهری نامتقارن گرفتند را می‌توان با عمل ترمیمی لابیاپلاستی بهبود بخشید. با این جراحی، زیبایی ظاهری به دستگاه تناسلی زنان برگشته و کیفیت رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی و افزایش اعتماد به نفس را بهبود می‌بخشد. با جراحی ترمیمی می‌توان عوارض عمل لابیاپلاستی اول را کمرنگ‌تر کند.

دلایل انجام جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی در خانم‌هایی انجام می‌شود که یک بار این عمل را انجام داده‌اند. با این حال از جراحی و نتیجه آن، رضایت مطلوبی دریافت نکرده‌اند. انجام این جراحی ترمیمی به دلایل زیر صورت می‌گیرد:

1. برش بیش از اندازه

برخی از پزشکان بی‌تجربه ممکن است در جراحی لابیاپلاستی اولیه، برش زیادی در محل لابیاها ایجاد کند. به همین دلیل انجام عمل ترمیمی، کمک می‌کند تا بافت‌های کناری از جمله هود کلیتورال برای لابیای کوچک یا کنار آن استفاده شود.

2. برش بسیار کم

همانطور که برش بیش از اندازه دردسرساز است، برش بسیار کم هم می‌تواند زمینه جراحی ترمیمی را فراهم کند. در این حالت پزشک متخصص با جراحی مجدد تلاش می‌کند تا ظاهر لابیاها جذاب و زیبا به نظر برسد. در این مورد، دست پزشک متخصص در جراحی بیشتر از مورد اول باز خواهد بود.

3. باز شدن لبه‌ لابیاها

اگر جراحی لابیاپلاستی به خوبی انجام نشود، منجر به باز شدن محل عمل شده می‌شود. در این حالت لبه‌های لابیاها از هم جدا شده و دوباره به روز اول خود باز خواهد گشت. جراحی ترمیمی کمک می‌کند تا این مشکل به حالت اول یا حتی بهتر از قبل باشد.

4. زدن بخیه های نامناسب

زدن بخیه‌های نامناسب در اولین جراحی لابیاپلاستی توسط پزشک متخصص، منجر می‌شود تا در صورت غیر اصولی بودن، جای زخم و اسکار بر روی پوست باقی بماند. به همین دلیل با جراحی ترمیمی مجدد، می‌توان این مشکلات پوستی را برطرف کرد و از تکرار آن جلوگیری نمود.

✍️ بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

5. عدم تقارن لابیاها

در جراحی لابیاپلاستی اولیه، ممکن است شکل لابیاها مورد انتظار مراجع و جراح نباشد. مهم‌ترین عامل برای جراحی مجدد، تقارن سازی لابیاها است. اگر لابیاها یکسان نشوند، ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی باشد.

6. کاهش لذت جنسی

گاهی اوقات ممکن است با اشتباه کردن در عمل لابیاپلاستی اولیه، لذت میل جنسی و ارتباط زناشویی کمتر شود. در این حالت با ارجاع به جراحی ترمیمی لابیاپلاستی، می‌توان نیاز جنسی مورد نیاز قبل را برگرداند.

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی مناسب چه کسانی است؟

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی فقط در زنانی انجام می‌شود که پزشک متخصص زنان و زایمان تشخیص دهد که برای زیباسازی تکمیلی واژن، نیاز به عمل مجدد لابیاپلاستی است. خانم‌هایی که در جراحی اول دچار عوارض یا نتیجه گیری‌های نامطلوب شده باشند، می‌توانند کاندیدای خوبی برای جراحی مجدد باشند. این افراد ابتدا به خوبی در جلسات مشاوره‌ای از جراحی ترمیمی مجدد آگاه شده و بعد برای عمل مجدد ارجاع داده می‌شوند.

روش انجام جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

روش انجام جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

باید گفت که جراحی ترمیمی لابیاپلاستی بسیار حساس‌تر از عمل‌های اولیه است. چرا که اگر در این عمل ترمیمی، نهایت دقت متخصص جراح به خرج داده نشود، دیگر بار سومی برای اصلاح وجود نخواهد داشت. به همین دلیل حساسیت‌های زیاد و شدید خاص خود را دارد. در ابتدا با تشخیص پزشک متخصص مراجع برای عمل، بیهوش یا بی حس می‌شود. این مدل بیهوشی با توجه به سابقه بیماری فرد و شرایط جسمانی او در نظر گرفته می‌شود. در مرحله بعد پزشک متخصص با استفاده از سه روش زیر، برای جراحی مجدد لابیاپلاستی اقدام می‌کند و بهترین جراح لابیاپلاستی زنان با توجه به نیاز مراجع برای بهبود مشکلات لابیاها، اقدام به اخذ تکنیک مورد نظر برای بهبود ساختار اولیه می‌کند.

  •  جراحی با استفاده از لیزر
  • جراحی با کمک عمل پیوند
  • جراحی با کمک پروتزها

باید ها و نبایدهای جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی نیاز به مراقبت‌های ویژه در بیمارستان و بستری شدن ندارد. با این حال اگر نکات پزشکی به خوبی رعایت نشود، می‌تواند آسیب یا عوارض زیادی وارد کند و نتیجه عمل، نامطلوب شود. دوران نقاهت تا بهبودی با توجه به نوع جراحی ترمیمی، حدود 4 الی 7 روز خواهد بود‌. برای آن که نتیجه عمل مطلوب حاصل شود، رعایت نکات مهم و باید و نبایدهای زیر حائز اهمیت خواهد بود:

↲ استراحت مطلق

توصیه می‌شود خانم‌ها یک هفته استراحت مطلق داشته باشند تا ظاهر لابیاها بعد از جراحی مجدد، دستخوش تغییر قرار نگیرد. انجام کارهای سخت یا راه رفتن‌های طولانی، منجر به باز شدن یا پاره شدن بخیه‌ها می‌شود.

↲ حمام کردن

حمام کردن با آب ولرم و رو به سرد بعد از 3 الی 4 روز به صورت کوتاه و سرپایی در حمام الزامی خواهد بود. دقت کنید تا یک ماه رفتن به استخر، سونا، جکوزی و حتی حمام رفتن‌های طولانی، ممنوع خواهد بود.

↲ استفاده از کمپرس سرد

بعد از جراحی ترمیمی لابیاپلاستی، توصیه می‌شود روزانه به مدت 15 الی 20 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. این کمپرس میزان التهاب، درد و تورم را کاهش می‌دهد. هیچ گاه کمپرس سرد را بدون پوشش تمیز و بهداشتی در محل جراحی قرار ندهید تا به عفونت بعد از لابیاپلاستی منجر نشود.

↲ عدم استفاده از لباس زیر

پوشیدن لباس زیر تا یک ماه بعد از جراحی ترمیمی زیبا سازی لابیاها، توصیه نمی‌شود. در صورت نیاز فقط از لباس زیرهای نخی، بهداشتی و گشاد استفاده شده و لباس‌های تنگ را کنار بگذارید.

↲ عدم برقراری رابطه جنسی

به مدت دو ماه بعد از جراحی ترمیمی از انجام رابطه جنسی جدا خودداری شود. بعد از دوماه بهتر است رابطه زناشویی با ملایمت انجام شده تا آسیبی به محل‌های زخم وارد نشود.

✍️ بیشتر بخوانید: بارداری بعد از لابیاپلاستی ممکن است؟

انتخاب جراح باتجربه برای جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

مهم‌ترین اقدام برای جراحی ترمیمی لابیاپلاستی، انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه است تا کمترین خطا را در هنگام عمل داشته باشد. از آن جایی که این عمل بسیار حساس است، باید توسط پزشک با سابقه و با بهترین ابزارهای پیشرفته دنیا انجام شود. همچنین دقت و ظرافت کار پزشک متخصص نیز مهم خواهد بود. انتخاب یک کلینیک درمانی معتبر و پیشرفته، کمک می‌کند تا نتیجه جراحی ترمیمی مطلوب‌تر از قبل حاصل شود.

*~ سوالات متداول جراحی ترمیمی لابیاپلاستی ~*

اگر بعد از جراحی ترمیمی لابیاپلاستی، پریود شدیم چکار کنیم؟

شروع قاعدگی بعد از جراحی ترمیمی طبیعی خواهد بود. با این حال فقط از پدهای بزرگ و مرغوب به جای تامپون استفاده کرده و مرتب آن را تعویض کنید تا زخم عفونت نکند.

برای سوزش بعد از عمل ترمیمی لابیاپلاستی از چه دارویی استفاده کنیم؟

معمولا پزشک برای رفع سوزش ناحیه جراحی شده، پماد زینک اکساید را تجویز می‌کند که باید طبق دستور پزشک مصرف شود.

تا چه زمانی بعد از جراحی ترمیمی لابیاپلاستی بخیه‌ها باقی می‌مانند؟

معمولا تا حدود 4 الی 5 روز بعد از عمل ترمیمی لابیاپلاستی، بخیه‌ها می‌افتد و تا آن زمان نیاز به مراقبت از بخیه های لابیاپلاستی خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد