Search
Close this search box.
جراحی لابیاپلاستی - دکتر فاطمه ارشادی

نکاتی که باید درباره لابیاپلاستی بدانید + فیلم لابیاپلاستی

لابیاپلاستی، یکی از جراحی‌های محبوب در زمینه زیبایی واژن و لابیاها است که توسط افراد زیادی هرروزه انجام می‌شود. برخی از افراد وقتی لابیاهای خود را بررسی می‌کند، متوجه برخی مشکلات در آن می‌شوند. اگر چه هر شخص می‌تواند لابیاهای متفاوتی داشته باشد، اما برخی از بانوان مایل هستند که لابیاهای بی نقص و متقارنی داشته باشند. به همین دلیل، جراحی لابیاپلاستی را انجام می‌دهند، اما این جراحی چه روش‌هایی دارد و چگونه انجام می‌شود؟ برای دانستن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

منظور از لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یکی از روش‌های جراحی زیبایی واژن است که اندازه لابیا مینور را تغییر می‌دهد. در مقابل آن لابیا ماژورپلاستی قرار دارد که مخصوص تغییر اندازه لابیا ماژور خواهد بود. اگر می‌خواهید بدانید که این جراحی دقیقا به چه دلیلی صورت می‌گیرد، باید راجع به اندام تناسلی بانوان اطلاعات کاملی داشته باشید. لابیا ماژور قسمت و لبه بیرونی واژن است که آن را به صورت کامل محافظت می‌کند. این قسمت‌ها در لبه بیرونی قرار دارند و توسط موهای ناحیه تناسلی پوشانده شده اند. در قسمت داخلی واژن لابیا مینور وجود دارد که اندازه آن کوچک‌تر بوده و وظیفه محافظت از دهانه واژن و مجرای ادرار را بر عهده دارد. هدف از انجام جراحی زیبایی لابیاپلاستی، تغییر اندازه لابیای داخلی یا لابیا مینور است.

انواع روش های جراحی لابیاپلاستی

افراد به دلایل مختلفی می‌توانند تحت عمل جراحی لابیاپلاستی قرار بگیرند. برخی از افراد به دلیل بافت اضافی یا بزرگ کردن لابیای داخلی و برخی دیگر برای بازسازی اندام تناسلی زنانه نسبت به انجام این عمل اقدام می‌کنند. این جراحی انواع و تکنیک‌های مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

تکنیک برش

در این روش از مرکز قسمت لابیای داخلی بافت اضافه برداشته می‌شود. پزشک مقداری از بافت ضخیم‌ترین قسمت لابیای داخلی را برش می‌دهد. پس از اتمام این فرایند، دو طرف جدا شده دوباره به هم بخیه زده می‌شوند. با این تکنیک اسکار کمتری در محل ایجاد خواهد شد.

تکنیک تریم

 این روش معمولا ساده‌ترین نوع لابیاپلاستی است که اکثر پزشکان از آن استفاده می‌کنند. در تکنیک تریم یک برش عمودی کوچک در طول لابیا مینور ایجاد می‌شود. پس از آن، جراح بافت اضافی را بر می‌دارد. سپس در پایان ناحیه برش زده را بخیه می‌زند.

تکنیک اپیتلیال زدایی

 لابیا بافت پوششی دارد که در این روش توسط پزشک برداشته می‌شود. این تکنیک نسبت به  تکنیک دیگر جدیدتر است. در حین روند آن پوشش بافت داخلی لابیا خارج می‌شود و سپس باقی آن بخیه زده خواهد شد. تفاوت اپیتلیال زدایی با تکنیک تریم این است که به جای لبه بیرونی بافت داخلی برداشته خواهد شد.

علت تغییر شکل لابیا یا لبه‌های واژن چیست؟

اگر دقت کرده باشید، لابیاها همیشه به یک شکل باقی نمی‌مانند و در اثر اتفاقات مختلف تغییر شکل می‌دهند. درست مانند همه اعضای بدن، واژن هم پیر می‌شود و تغییرات افزایش سن را تجربه می‌کند. هنگامی که به یائسگی نزدیک می‌شوید، اجزای واژن مانند دوران جوانی نیستند و عملکردی متفاوت دارند. هورمون استروژن بافت واژن را مرطوب نشان می‌دهد. وقتی یائسه می‌شوید، ترشح این هورمون در بدن کاهش می‌یابد، در نتیجه ممکن است دچار خشکی واژن شده و لابیاها چروکیده به نظر برسند. همچنین کلاژن و الاستین در اثر افزایش سن کمتر می‌شوند که در شل شدن لابیاها و ظاهر واژن تاثیر بسیار زیادی خواهند گذاشت. بارداری و زایمان‌های متعدد می‌توانند شکل کلی واژن را تغییر دهند. وقتی زایمان می‌کنید، دهانه واژن تا حد زیادی باز می‌شود که فشار جنین می‌تواند باعث تغییر شکل لابیاها شود. افتادگی رحم نیز در حدی که از واژن بیرون بزند، می‌تواند آن را دستخوش تغییر کند.

چه زمانی لابیاپلاستی نیاز است؟

بسیاری از افرادی که  برای لابیاپلاستی به پزشک مراجعه می‌کنند، این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا کاندید مناسبی برای این جراحی هستند؟ در حقیقت برخی دلایل اصلی و محکم وجود دارند که نشان می‌دهند بهتر است جراحی زیبایی لابیاها را انجام دهید. این دلایل به شرح زیر هستند:

چه زمانی لابیاپلاستی نیاز است؟

+ دلایل زیبایی و جنسی

اکثر این جراحی‌ها به دلایل زیبایی برای کاهش اندازه لابیاها یا برای ایجاد تقارن روی آن‌ها انجام می‌شوند. بیرون زدگی لابیاها می‌توانند در فعالیت‌های جنسی افراد مختلف تاثیر بگذارند و در رابطه جنسی تداخل ایجاد کند. برخی از افرادی که لابیاهای بزرگ دارند، در هنگام رابطه جنسی ممکن است درد زیادی را تجربه کنند یا به اندازه کافی لذت نبرند.

+ دلایل درمانی و فیزیکی

بزرگ شدن لابیا اغلب یک بیماری مادرزادی است، اما برخی از زنان ممکن است پس از زایمان، درمان‌های هورمونی یا با افزایش سن این مشکل را داشته باشند. اگر لابیاها بسیار بزرگ باشند، ممکن است در اثر تماس با حرکت مداوم، دچار عفونت شوند. همچنین اگر لابیاهای بسیار بزرگ داشته باشید، ممکن است در پوشیدن برخی از لباس‌ها مانند مایو و شلوار تنگ دچار مشکل شوید و بسیار آزاردهنده باشد.

اکثر کسانی که ورزشکار هستند و لابیاهای بزرگ دارند، اغلب در فعالیت‌های ورزشی با مشکل مواجه می‌شوند. لابیاهای بزرگ  و بیرون زده می‌توانند فعالیت‌هایی مانند دویدن و دوچرخه سواری را مختل کنند و اغلب باعث ایجاد درد بشوند. علاوه بر تاثیرات فیزیکی، لابیاهای بزرگ می‌توانند در اعتماد به نفس فرد تاثیر زیادی بگذارند و او را از شرکت در فعالیت‌های مختلف محروم کنند.

روند و مراحل انجام جراحی لابیاپلاستی

همه جراحی‌های لابیاپلاستی توسط جراح و متخصص زنان و زایمان انجام می‌شوند. این روش معمولا با استفاده از بی حسی موضعی انجام شده و گاها پزشک قبل از جراحی به بیمار آرام بخش می‌دهد. در صورت احتمال بروز مشکل، پزشک می‌تواند از بیهوشی عمومی نیز استفاده کند. کل پروسه لابیاپلاستی یک ساعت طول می‌کشد که شما بعد از آن  هیچ نیازی به بستری ندارید و فقط چند ساعت باید استراحت کنید.

کوچک کردن لابیا با جراحی لابیاپلاستی

قبل از انجام پروسه جراحی، پزشک باید بیمار را به طور دقیق معاینه کند و نتایج آزمایش خون را مطالعه کند. سپس فرد باید روی تخت دراز بکشید و پاهای خود را در دو طرف قرار دهد. پزشک از بی حسی استفاده می‌کند تا ناحیه واژن را بی حس کند. بسته به انتخاب تکنیک موردنظر، جراح برش‌های لازم را اعمال می‌کند تا چین خوردگی‌ها و بافت‌های اضافی برداشته شوند. در نهایت، نوبت به بخیه کردن می‌رسد که با نخ یا لیزر قابل انجام خواهد بود.

بزرگ کردن لابیا با جراحی لابیاپلاستی

در این روش، برعکس کوچک کردن لابیا هیچ بافتی برداشته نمی‌شود. در اصل هدف بزرگ کردن و افزایش حجم لابیا خواهد بود که با استفاده از تزریق ژل و فیلر انجام می‌شود. فیلرهایی که در این روش استفاده می‌شود معمولا دارای اسید هیالورونیک هستند که می‌تواند کلاژن را در پوست تحریک کند و حجم لابیا را تا حد زیادی افزایش دهد. انتقال چربی، روش دیگری است که می‌تواند اندازه لابیاها را افزایش دهد.

+ مزایای جراحی لابیاپلاستی

مزایا جراحی لابیاپلاستی

↲ افزایش اعتماد به نفس

زنانی که از ظاهر واژن خود ناراضی هستند، می‌توانند با استفاده از این جراحی زیبایی رضایت کافی از خود به دست آورده و کیفیت زندگی خود را افزایش دهند. با انجام لابیاپلاستی دیگر نگران چگونه به نظر رسیدن ظاهری خود نخواهید بود.

↲ افزایش راحتی فیزیکی

زنانی که زایمان‌های متعدد داشته‌اند، لابیاهای آنان تا حد زیادی کشیده و شل شده است، به همین دلیل در هنگام پوشیدن لباس‌های مختلف اذیت می‌شوند. لابیاپلاستی می‌تواند این ناراحتی‌ها در لباس پوشیدن و برقرار رابطه جنسی از بین ببرد.

↲ بهبود ظاهر

این جراحی تا حد زیادی ظاهر نامتقارن لابیاها را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود که لابیاهای بزرگ تا حد زیادی کوچک شوند.

↫فیلم لابیاپلاستی توسط دکتر فاطمه ارشادی:

01:24
truncate dir-rtl

لابیاپلاستی در مطب

+ معایب جراحی لابیاپلاستی

علاوه بر مزایای زیادی که لابیاپلاستی دارد، می‌تواند معایب و خطراتی هم داشته باشد که به آنان اشاره خواهیم کرد. خطراتی که احتمال دارد بعد از جراحی با آنان مواجه شوید؛ زخم، عفونت، آسیب عصبی و از دادن حس در ناحیه مورد نظر باشد. همچنین برخی افراد ممکن است با واکنش‌های آلرژیک چون خارش که ناشی از داروی بیهوشی است، فشار خون پایین و حتی مرگ در اثر تزریق بیش از اندازه داروی بیهوشی مواجه شوند. در کیس‌های پیچیده، جراحی امکان دارد بیشتر از یک ساعت طول بکشد و بعد از آن تا حدودی امکان ایجاد عفونت وجود دارد.
بسیاری از افراد پس از لابیاپلاستی کمی خونریزی را تجربه می‌کنند که خود به‌ خود پس از مدتی از بین می‌رود. با این حال، اگر متوجه شدید خونریزی به هیچ وجه برطرف نمی‌شود، باید با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید. ایجاد اسکار، از عوارض شایع این جراحی است که بستگی به تکنیک موردنظر در محل‌های متفاوتی ایجاد خواهند شد. انتخاب پزشک ماهر در این جراحی بسیار مهم است و اگر زمانی نتوانستید یک جراح با تجربه پیدا کنید، ممکن است پس از جراحی با عدم تقارن لابیاها مواجه شوید.

👈 بیشتر بدانید: لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

نکاتی که قبل و بعد از لابیاپلاستی باید رعایت کنید 

همیشه در رابطه با هر جراحی، باید نکاتی قبل و بعد آن رعایت کنید تا بتوانید بهترین نتایج را از جراحی بگیرید. برخی از مراقبت‌هایی که باید قبل و بعد از جراحی لابیاپلاستی رعایت کنید به شرح زیر هستند:

🖍️ نکات قبل از جراحی لابیاپلاستی

این نکات شامل آمده سازی شما برای جراحی می‌شود. در ابتدا، جراح لابیا مینور شما را بررسی می‌کند تا بتواند تکنیک مناسب برای لابیاپلاستی را انتخاب کند. سپس با شما مشورت می‌کند تا ناحیه موردنظر برای اصلاح را مشخص کند. در آخر، قسمتی که بافت اضافی است و باید برداشته شود را علامت خواهد زد.
همچنین در بعضی موارد اگر جراح تشخیص دهد که جراحی برای شما خطر آفرین است، ممکن است لابیاپلاستی با لیزر را به عنوان روش درمانی به شما پیشنهاد دهد.

🖍️ نکات پس از جراحی لابیاپلاستی

پس از جراحی پزشک شما نکات لازم برای مراقبت را به شما خواهد گفت که باید آن‌ها را رعایت کنید. شما باید به مدت یک هفته آنتی بیوتیک های لازم را مصرف کنید. اگر می‌خواهید ناحیه واژن را بشویید، این کار را به آرامی و با استفاده از آب و صابون انجام دهید. پس از شست‌وشو ناحیه را به آرامی خشک کنید و روی بخیه‌ها پماد بزنید. مهم‌ترین نکته ای که باید رعایت کنید رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی است. بهتر است که به مدت شش هفته از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید تا به بخیه‌ها آسیب نرسد و باعث ایجاد زخم نشود.

↫ دوره نقاهت بعد از لابیاپلاستی از زبان دکتر فاطمه ارشادی:

01:47
truncate dir-rtl

نقاهت لابیاپلاستی چقدر طول میکشه ؟

عوامل خطر عمل لابیاپلاستی 

جراحی لابیاپلاستی معمولا یک روش زیبایی بی خطر محسوب می‌شود، اما قبل از انجام آن باید نسبت به خطراتی که احتمال دارد برای شما به وجود بیاید اطلاع داشته باشید. این خطرات عبارتند از:

  • عدم تقارن
  • جای زخم
  •  آسیب‌های ناشی از بیهوشی

سن انجام جراحی لابیاپلاستی چقدر است؟

معمولا تمامی جراحی‌ها برای افراد بالای 18 سال انجام می‌شوند. در حالی که بسیاری از افراد بعد از سنین بلوغ برای این جراحی اقدام می‌کنند، اما در موارد نادر با تشخیص پزشک می‌توان آن را در سنین پایین‌تر نیز انجام داد.

هزینه جراحی لابیاپلاستی واژن

این جراحی هزینه ثابتی ندارد و به عوامل مختلفی مانند تکنیک جراحی، دستمزد پزشک و استفاده از بی‌حسی یا بیهوشی بستگی خواهد داشت. برای تعیین حدود قیمت جراحی لابیاپلاستی توسط دکتر فاطمه ارشادی؛ جراح و متخصص زیبایی زنان با شماره‌های تماس‌ با دکتر با ما در ارتباط باشید.

در نهایت، برای لابیاپلاستی با بهترین جراح اقدام کنید

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، لابیاپلاستی بهترین روش برای کوچک کردن لابیا مینور محسوب می‌شود. این روش برای کسانی توصیه می‌شود که از ظاهر واژن خود ناراضی هستند و می‌خواهند عزت و اعتماد به نفس خود را تا حد زیادی افزایش دهند. کلید رضایت کامل از این جراحی، یافتن یک پزشک حاذق و باتجربه است. اگر درباره این جراحی سوالات زیادی دارید و قصد دارید که برای انجام آن اقدام کنید، می‌توانید برای مشاوره با دکتر فاطمه ارشادی اقدام کنید.

*~ سوالات متداول جراحی لابیاپلاستی ~*

چه کارهایی بعد از لابیاپلاستی ممنوع است؟

بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت ورزشی شدید از ممنوعیات پس از این جراحی به مدت یک ماه است.

آیا لابیاپلاستی درد دارد؟

این روش معمولا هیچ دردی ندارد و با استفاده از بی حسی یا بیهوشی انجام می‌گیرد.

بخیه‌ها چگونه از بین می‌روند؟

بخیه‌ها معمولا با استفاده از لیزر و نخ جذب اعمال می‌شوند که در عرض سه هفته از بین خواهند رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد