Search
Close this search box.
روش های تنگ کردن واژن - دکتر فاطمه ارشادی

انواع روش های تنگ کردن واژن

از جمله مشکلاتی که بسیاری از بانوان با افزایش سن با آن مواجه می‌شوند، افتادگی و شل شدن واژن و یا گشاد شدن آن است. در گذشته به علت شرایط فرهنگی جامعه، بسیاری از بانوان از روش‌ های تنگ کردن واژن به صورت خانگی استفاده می‌کردند که معمولا بی‌نتیجه بوده و اثرگذاری بسیار ناچیزی داشت. ولی امروزه با پیشرفت علم پزشکی بیشتر بانوان جهت تنگ کردن واژن خود به متخصص زنان و زایمان مراجعه می‌نمایند. پزشکان متخصص، با استفاده از انواع روش های تنگ کردن واژن، این مشکل بانوان را برطرف می‌نمایند.

چه زمانی نیاز به تنگ کردن واژن است؟

هدف اصلی در روش درمانی تنگ کردن واژن، تقویت عضلات واژن و همچنین افزایش یکپارچگی بافت آن است. تغییرات واژن در بیشتر بانوان، بعد از زایمان، در اثر افزایش سن، در دوران یائسگی و به دلایل ژنتیکی رخ می‌دهد. معمولا این عارضه تاثیر منفی در اعتماد به نفس افراد و نیز در عملکرد رابطه جنسی آن‌ها خواهد داشت. به صورت کلی می‌توان گفت که با بروز و نیز مشاهده مشکلات زیر، بانوان انواع روش های تنگ کردن واژن را بررسی کرده و برای انجام این امر تصمیم می‌گیرند:

  • اختلال در عملکرد ارتباط جنسی
  • آتروفی واژن  یا نازک شدن بافت واژن
  • شل شدگی و افتادگی در واژن
  • نزدیکی و مقاربت دردناک
  • بی‌اختیاری استرسی و نشت ادرار

روش های تنگ کردن واژن

امروزه با پیشرفت علم پزشکی، انواع روش های تنگ کردن واژن برای بانوان وجود دارد که آنان می‌توانند با مشاوره پزشک مربوطه، یکی از روش‌ها را انتخاب نمایند. به شکل کلی تنگ کردن واژن از دو روش جراحی و غیر جراحی انجام می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

روش های تنگ کردن واژن

1. تنگ کردن واژن با جراحی

روش تنگ کردن واژن با جراحی، یک درمان تهاجمی بوده و از مزایا و معایبی نیز برخوردار است. انواع روش‌های جراحی عبارتند از:

● عمل پرینورافی

عمل پرینورافی از روش‌هایی است که با هدف بازسازی داخلی و نیز کاهش سایز دهانه واژن انجام می‌پذیرد. در این روش، پوست‌های اضافی واژن توسط پزشک متخصص برداشته می‌شود.

● واژینوپلاستی

در جراحی واژینوپلاستی نیز پزشک مربوطه، بافت درونی واژن را ترمیم می‌کند و با انجام این کار، موجب سفتی آن می‌شود. گاهی اوقات در این جراحی، پزشک اقدام به دوختن ماهیچه‌های واژن جهت ایجاد سفتی و قدرت بیشتر می‌نماید.

💄 بیشتر بدانید: تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی

2. تنگ کردن واژن بدون جراحی

بسیاری از بانوان که تمایلی به جراحی ندارند، از انواع روش های تنگ کردن واژن که غیر‌تهاجمی است، استفاده می‌کنند که عبارتند از:

● تنگ کردن واژن با نخ 

در روش غیرتهاجمی عمل تنگی واژن با نخ، پزشک دهانه واژن را به وسیله نخ‌های لیفت به طرف بالا می‌کشد. البته این روش شاید برای برخی از افراد مناسب نباشد و لازم است حتما با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

● تنگ کردن واژن با لیزر

لیزر یکی از جدیدترین روش‌های تنگ کردن واژن محسوب می‌شود. در این روش درمانی، لیزر اقدام به تولید گرما در ناحیه واژن کرده و با این امر، موجب افزایش خونرسانی به مخاط خواهد شد. در نتیجه با تحریک کلاژن سازی، عضلات واژن تقویت شده و گشادی آن رفع می‌گردد.

● تنگ کردن واژن با RF

در درمان تنگ شدن واژن با RF ، امواج کم انرژی رادیوفرکوئنسی، بافت عمقی واژن را گرم کرده و این گرمای تولید شده، موجب تحریک کلاژن سازی در بافت عمقی واژن می‌گردد.

● تنگ کردن واژن با تزریق فیلر

تزریق ژل یا فیلر یا ژل به بخش‌های داخلی کانال واژن، از دیگر انواع روش های تنگ کردن واژن بدون جراحی است که به پروتز واژن شهرت دارد. این تزریق با محکم کردن کانال واژن، موجب تنگ شدن آن می‌شود.

● کربوکسی تراپی واژن

در روش کربوکسی تراپی، در زیر پوست واژن با عمق بسیار کمی، میزان ناچیزی از گاز کربن ‌دی‌ اکسید تزریق می‌شود. در این روش، دی ‌اکسید کربن بدن را تحریک می‌کند تا خون سرشار از اکسیژن را به بافت واژن برساند. بنابراین سلول‌های واژن بازسازی شده و عملکردی کارآمد و سالم‌تری دارد.

رابطه جنسی بعد از تنگ کردن واژن

یکی از اهداف اصلی تنگ کردن واژن در بانوان، بهبود عملکرد رابطه جنسی است. براساس تحقیقات انجام گرفته، بانوانی که به انجام یکی از انواع روش های تنگ کردن واژن اقدام نموده‌اند، رضایت‌مندی بسیاری از آمیزش‌های جنسی خود دارند. لازم به ذکر است که به طور معمول، بعد از انجام هر یک از روش‌های تنگ کردن واژن، فرد باید تا مدت حداقل 4 تا 6 هفته از رابطه جنسی پرهیز نماید. البته میزان دقیق این زمان بستگی به روش درمانی استفاده شده، کاملا متفاوت بوده و لازم است که فرد حتما با پزشک متخصص زنان، در این رابطه مشاوره‌های لازم را انجام دهد.

نکاتی که باید درباره انواع روش های تنگ کردن واژن بدانید

لازم است که بانوان، پیش از اقدام برای انجام انواع روش های تنگ کردن واژن، از برخی نکات آگاهی داشته باشند:

  • اولین و مهم‌ترین نکته، انتخاب یک پزشک باتجربه و باسابقه در این زمینه است. پس از این انتخاب، لازم است قبل از هر گونه تصمیم گیری، در ابتدا توسط پزشک متخصص زنان ویزیت شوید و راهنمایی‌های لازم را از او دریافت نمایید.
  • بهتر است از مزایا و معایب تمام روش‌های درمانی جهت تنگ کردن واژن مانند لیزر، نخ، تزریق فیلر، واژینوپلاستی و سایر موارد آگاهی و اطلاعات کافی به دست آورید تا بهترین روش را مناسب شرایط خود انتخاب کنید.
  • حتما به این نکته توجه کنید که باید قطعیت امکان انجام پذیری و همین طور نتایج مطلوب حاصل شده، از سوی پزشک شما مورد تایید قرار گیرد.
  • اگر شما به عفونت واژینال فعال دچار هستید، نمی‌توانید کاندید مناسبی برای انواع روش‌های درمانی تنگ کردن واژن باشید.

پدیده جوانسازی و زیباسازی واژن در بانوان

اغلب بانوان به دلایل افزایش سن و زایمان‌های متعدد، از گشادی واژن خود رنج می‌برند و از اعتماد به نفس کافی در هنگام رابطه جنسی  برخوردار نیستند. این عارضه سبب کاهش میل جنسی بانوان و عدم رسیدن به ارگاسم و لذت جنسی آنان می‌شود. در سال‌های اخیر، بانوان زیادی به وسیله انواع روش های تنگ کردن واژن، اقدام به جوانسازی و زیباسازی واژن خود نموده‌اند. آنان توانسته‌اند از این طریق، به بهبود عملکرد و کیفیت روابط جنسی خود کمک بسیاری کنند.

*~ سوالات متداول انواع روش های تنگ کردن واژن ~*

بهترین روش تنگ کردن واژن، چه روشی است؟

به غیر از روش‌های جراحی، سایر روش‌های تنگ کردن واژن به شکل جزئی و سرپایی بوده و اغلب بدون خونریزی صورت می پذیرد. بنابراین نمی‌توان روش خاصی را برای این منظور پیشنهاد کرد و بهترین روش برای افراد، به شرایط و مشکل آنان بستگی دارد.

ماندگاری تنگ کردن واژن با روش لیزر، چقدر است؟

ماندگاری در روش تنگ کردن واژن با لیزر، به میزان افتادگی و شل شدگی واژن افراد بستگی دارد. به صورت معمول، اثرات این روش درمانی بین 18 ماه تا 2 سال ماندگاری داشته و توصیه می‌شود که هر 12 تا 18 ماه، درمان مجدد تکرار شود.

هزینه تنگ کردن واژن چقدر است؟

برای تنگ کردن واژن نمی‌توان نرخ مشخصی را اعلام کرد. چرا که این هزینه، بستگی به آن دارد که شما از کدام روش استفاده می کنید. در بسیاری افراد، گشادی واژن بسیار زیاد است و لازم است که برای تنگ کردن آن، فقط از روش جراحی استفاده کنند که به طبع هزینه بالاتری را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد