Search
Close this search box.
خارش بعد از لابیاپلاستی

از علت تا درمان خارش بعد از لابیاپلاستی

خارش بعد از لابیاپلاستی، یکی از شایع ترین عوارض این جراحی زیبایی زنان است. این عارضه، طبیعی بوده و می تواند در تمامی مراجعه کنندگان رخ دهد. خارش در منطقه لابیاها، تا حدودی آزاردهنده است؛ به طوری که بسیاری از افراد به دنبال درمان و برطرف کردن این مشکل هستند. به منظور آشنایی با علت و درمان خارش بعد از لابیاپلاستی، تا انتهای این مقاله از سایت دکتر فاطمه ارشادی همراه ما باشید.

دلیل خارش بعد از لابیاپلاستی چیست

 علت خارش بعد از لابیاپلاستی

یکی از عوارض عمل جراحی لابیاپلاستی، خارش در منطقه لابیاها است. اگر درگیر این مشکل هستید، نگران نباشید. زیرا این اتفاق همیشه نشان دهنده وجود مشکل نیست. علت های مختلفی در ایجاد این عارضه نقش دارند که مهمترین آن ها عبارتند از:

۱- برش جراحی

بعد از لابیاپلاستی، وجود سوزش و خارش شدید در ناحیه لابیاها، کاملا طبیعی است. زیرا پوست منطقه لابیا به علت ایجاد برش بر روی آن، دچار یکسری تغییرات می شود. به همین علت، پزشکان برای جلوگیری از ایجاد خارش بعد از جراحی، مصرف داروهای ضدالتهابی را توصیه می کنند. این داروها، خارش و تورم ناشی از عمل لابیاپلاستی را کمتر خواهند کرد.

۲- تحریک ناحیه زخم

پوست لابیا بعد از عمل، بسیار حساس و آسیب پذیر است. به همین دلیل، تحریک این ناحیه سبب تشدید خارش خواهد شد. بنابراین بهتر است که برای جلوگیری از ایجاد خارش بعد از این عمل جراحی زیبایی، از پوشیدن لباس های تنگ و شستشو این قسمت با مواد شوینده نامناسب، خودداری کنید.

۳- ترمیم زخم

به طور معمول، ترمیم هر زخمی روی پوست با خارش آن ناحیه همراه است. هر چقدر که زخم وسیع تر باشد، میزان خارش نیز بیشتر می شود. مهم ترین علت خارش بعد از لابیاپلاستی این است که پوست نواحی برش خورده در هنگام ترمیم زخم، به طور مداوم سیگنال های عصبی به مغز ارسال می کند. این عوامل ممکن است که خارش در منطقه لابیاها رخ بدهد.

✍️ بیشتر بدانید: مراقبت از بخیه های لابیاپلاستی

۴- عفونت

احتمال بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی، بسیار پایین است. این عارضه معمولا به دلیل عدم مهارت پزشک یا رعایت نکردن نکات مراقبتی بعد از عمل اتفاق می افتد. در این شرایط، فرد علاوه بر خارش، دیگر علائمی مثل درد، ترشحات بدبو و غیرعادی، تب، سوزش، تغییر ظاهری محل زخم و غیره نیز دیده می شود. اگر این علائم را مشاهده کردید، بهتر است که سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. به هدف آنکه از گسترش عفونت به دیگر نقاط بدن جلوگیری شود.

درمان خارش بعد از لابیا

درمان خارش بعد از لابیاپلاستی

خارش بعد از انجام لابیاپلاستی با لیزر یا حتی به روش سنتی یکی از مشکلات رایج و طبیعی است که خانم ها به آن دچار می شوند. اما نگران نباشید، این عارضه به سادگی قابل درمان است. در ادامه، چند مورد از مهم ترین روش های درمان خارش بعد از لابیاپلاستی را توضیح خواهیم داد:

  1. قرار دادن یک کیسه یخ در داخل یک حوله نازک و قرار دادن آن روی ناحیه تحت جراحی، می تواند به تسکین خارش کمک کند.
  2. استفاده از یک کرم مرطوب کننده یا لوسیون بر روی ناحیه لابیاها، ممکن است که خشکی پوست را کاهش داده و خارش را کم کند.
  3. از خاراندن، مالش و دستکاری کردن ناحیه جراحی خودداری کنید، زیرا انجام آن ها می تواند تحریک و خارش بیشتری ایجاد کند.
  4. در موارد شدیدتر خارش، پزشک ممکن است که داروهای ضد التهاب موضعی را برای شما تجویز کند.
  5. اگر خارش بعد از لابیاپلاستی به طور مداوم برای شما مزاحمت ایجاد می کند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

✍️ بیشتر بدانید: لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

پیشگیری از خارش واژن بعد از لابیاپلاستی

برای پیشگیری از خارش واژن بعد از لابیاپلاستی، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

رعایت بهداشت بعد از جراحی

پس از لابیاپلاستی، پزشک ممکن است که نکات و راهکارهای خاصی را برای حفظ بهداشت و جلوگیری از عفونت در ناحیه لابیاها به شما ارائه دهد. بهتر است که این راهکارها را رعایت کرده و دستورات پزشک را رعایت نمایید.

مراقبت از ناحیه تحت جراحی

ضرورت دارد که پس از عمل جراحی، ناحیه لابیاها را تمیز و خشک نگه دارید. گفتنی است که آب گرم، صابون نرم و بدون عطر می تواند برای شستشوی منطقه مفید باشد. قبل از استفاده از هر محصول، بهتر است که با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

استفاده از لباس های نرم

پس از جراحی، استفاده از لباس های نرم، غیرتحریک کننده و پارچه های تنفس پذیر توصیه می شود.

خنک کردن ناحیه واژن

در صورتی که تحریک حرارتی واژن منجر به خارش می شود، شما می توانید با استفاده از کمپرس سرد، التهاب را کاهش دهید.
استفاده از مرطوب کننده های موضعی: در صورت خشکی واژن، بهتر است که مرطوب کننده های موضعی مانند ژل هیدروکلوئیدی را به طور مکرر استفاده کنید. اما پیش از استفاده از هر نوع محصول، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

جلوگیری از آلرژی ها

در صورتی که به آلرژی های خاصی دچار هستید، سعی کنید با عوامل آلرژی زا مثل محصولات شوینده شیمیایی تماس نداشته باشید.

و در نهایت…

اگر چه خارش بعد از لابیاپلاستی یکی از عوارض شایع ناشی از برش و ترمیم زخم است، اما گاهی می تواند آزار دهنده باشد. اغلب خارش ها با درمان های ساده مانند مصرف کرم های مرطوب کننده و ترمیمی زخم بهبود پیدا می کنند. چنانچه این خارش ها تداوم یا تشدید شود، ممکن است نشان دهنده عوارض جدی مانند عفونت باشد. لذا پس از تشدید خارش همراه با علائم دیگر مانند ترشحات بدبو و رنگی، به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد