Search
Close this search box.
گواهی سلامت بکارت

گواهی سلامت بکارت و مسائل قانونی آن

گرفتن گواهی سلامت بکارت یا گواهی باکرگی از مسایلی است که ذهن بسیاری از دختران و پسران را درگیر خود کرده است . متاسفانه اشتباهات و باورهای غلط رایج راجع به پرده بکارت وجود دارد که باعث آسیب روحی بسیاری از دختران را شده است. دریافت سلامت این گواهی در برخی از خانواده ها اهمیت بسزایی دارد. ما در این مقاله قصد داریم به گواهی سلامت بکارت و مسائل قانونی آن بپردازیم، لذا تا انتهای این مقاله از سایت دکتر فاطمه ارشادی همراه ما باشید.

آیا گرفتن نامه بکارت لازم است؟

بسیاری از دختران جوان در شرف ازدواج با مسائلی این چنینی روبه رو هستند. از رایج ترین سوالاتی که مطرح می شود این است که آیا دریافت گواهی الزامی است؟ آیا گرفتن گواهی سلامت توهین به دختر نیست؟ آیا گرفتن نامه ی سلامت پرده ی بکارت به این معناست که این فرد هیچ رابطه ای با هیچ کسی از هیچ نوعی ندارد؟

از نظر دکتر فاطمه ارشادی به عنوان بهترین متخصص زنان و زایمان شمس آباد هروی، اهمیت دریافت بستگی به فرهنگ خانواده دختر و پسر دارد. اما باید بدانید معاینه پرده بکارت به هیچ عنوان توسط خود فرد یا شخص غیر متخصص توصیه نمی شود. معاینه غیر اصولی اصلا صحیح نیست و خطاهای زیادی دارد. همچنین، ممکن است طی معاینه به نوعی به خود آسیب بزنید.

نکاتی راجع به گرفتن نامه سلامت بکارت دوشیزگان

از سوالات مهمی که مطرح می شود این است که به چه کسی و با چه کسانی و با چه مدارکی مراجعه کنم؟

به طور کلی، شخصی که قانونا 18 سال به بالا است می تواند به تنهایی جهت چکاپ هر جای بدن خود (از جمله پرده بکارت) به ماما یا پزشک زنان مراجعه کند. متاسفانه گاهی دیده می شود برخی همکاران و پزشکان از پذیرفتن دختران مجرد به تنهایی جهت ویزیت خودداری می کنند. اما دختران مجرد هم نیاز به چکاپ و معاینات دوره ای برای بررسی سلامت اندام تناسلی خود داشته باشند.

دریافت گواهی سلامت بکارت

دریافت گواهی سلامت بکارت از متخصص زنان دو حالت دارد :

  1. پاسخ کتبی
  2. پاسخ شفاهی

برخی از افراد به همراه یکی از اعضای خانواده خود یا خانواده همسر آینده خود به مطب مراجعه می کنند. پس از معاینه با اجازه شخص معاینه شده، پزشک می تواند جواب ارزیابی خود را به فرد همراه ارائه کند. در اکثر موارد دختران درخواست گواهی کتبی دارند. در این شرایط برای صدور گواهی سلامت، ارائه مدارک شناسایی الزامی است.

آیا برای معاینه پرده بکارت رضایت دختر الزامی است؟

بله. رضایت فرد جهت چک کردن پرده بکارت مهم است، بنابراین شخص باید بالغ بوده و معاینه باید به در خواست خود دختر باشد.

شرایط گواهی سلامت بکارت

از مهمترین نکات و شرایط دریافت این گواهی عبارتند از:

  • برای صدور گواهی بکارت دو قطعه عکس مورد نیاز است.
  • پس از چک کردن مدارک شخص، برگه گواهی بکارت در 2 نسخه نوشته شده که یکی به شخص معاینه شونده تحویل داده می شود.
  • اثر انگشت شخصی که معاینه شده است، روی برگه الزامی است.

در نامه سلامت پرده بکارت چه چیزی می نویسند؟

داخل گواهی سلامت بکارت تقریبا با این جمله بندی توضیح می دهم :

گواهی می شود در تاریخ ………….. ساعت ………….. پس از اخذ رضایت کتبی از شخص ………….. ساله به نام ………….. با کد ملی …………..، صاحب عکس فوق و اثر انگشت ذیل، و پس از احرازهویت و تطبیق با مدارک شناسایی در حضور………….. معاینه پرده ی بکارت به عمل آمده و ارزیابی به این شرح است:

در این گواهی نوع سلامت پرده بکارت و نوع آن ذکر می شود. چنانچه پرده دچار آسیب شده باشد، میزان پارگی و آسیب وارد شده نیز نوشته خواهد شد.

نتیجه گواهی سلامت پرده بکارت به چه کسی داده می شود؟

گواهی پرده بکارت یک سند و مدرک برای دختر معاینه شده است و فقط باید نزد خودش باشد. بنابراین گواهی فقط و فقط تحویل به خود شخص (که سن قانونی دارد) می شود. مگر اینکه دختر به همراه یکی از اعضای خانواده در مطب حضور داشته و رضایت کامل از اعلام نتیجه معاینه دارد.

آیا در موارد تجاوز جنسی نیز معاینه بکارت انجام می شود؟

در خصوص دخترانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، باید به پزشکی قانونی مراجعه شود. تا علاوه بر چک سلامت پرده ی بکارت شما، موضوع را پیگیری کنند. از پیگیری این موضوعات نترسید. به پدر و مادران این عزیزان توصیه می شود از پیگیری کردن نهراسید و فرزندتان را سرزنش نکنید .

آیا برای نامه پرده بکارت مقعد هم بررسی می شود؟

گواهی سلامت بکارت فقط رابطه واژینال را مشخص می کند، اما هرگز نمی توان با این معاینه تشخیص بدهیم آیا فردی در گذشته هیچ گونه تماس بدنی، دهانی و مقعدی داشته است یا نه !گواهی بکارت فقط برای دخول های واژینال صادر می شود. مقعد فقط توسط پزشکی قانونی و در موارد خاص(که خواسته شده باشد) چک می شود.

در پایان توصیه می شود از معاینه توسط افراد غیر متخصص اجتناب کرده و برای جلوگیری از آسیب پرده بکارت به متخصص زنان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد