Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از واژینوپلاستی - دکتر فاطمه ارشادی

مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی

مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی در نتایج این جراحی تاثیر زیادی دارند. بسیاری از خانم‌ها برای تنگ کردن واژن و برطرف کردن مشکلات این ناحیه از واژینوپلاستی کمک می‌گیرند. این جراحی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و نتایج خوبی هم دارد؛ البته به شرطی که به نکات مراقبتی پس از واژینوپلاستی توجه شود. در ادامه در مورد نکات مهم آن، محدودیت‌های این جراحی و مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی با شما صحبت خواهیم کرد.

دوره نقاهت واژینوپلاستی چگونه است؟

با توجه به این که شما چه روشی را برای واژینوپلاستی انتخاب می‌کنید، ممکن است طول دوران نقاهت متفاوت باشد. اگر از لیزر استفاده کنید، می‌توانید طول دوران نقاهت را تا حد زیادی کاهش دهید. در کل بین ۲۴ ساعت تا ۳ روز پس از روش لیزر و بین ۲۴ ساعت تا یک هفته پس از جراحی واژینوپلاستی می‌توانید به فعالیت‌های عادی روزانه خود ادامه دهید. اما امکان برقراری رابطه جنسی در این دوران وجود ندارد. باید یک الی دو ماه صبر کنید و پس از بهبودی کامل به برقراری رابطه بپردازید.

📞 برای مشاوره و رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۹۸۲۶۵۱۸۶ تماس بگیرید 📞

مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی

زمان بهبودی که پزشک برای شما در نظر می‌گیرد، بین ۲ هفته تا دو ماه متغیر است‌ و این به شرایط جسمی شما و رعایت مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی بستگی دارد. پس باید به نکات مراقبتی و بهداشتی بعد از این عمل توجه کافی داشته باشید:

 • با غذای خود داروی مسکن مصرف کنید اما باید بدانید که مصرف این داروها با داروی ضد درد کاملا در تناقض است.
 • الکل ننوشید و تا مدت‌ها بعد از عمل رانندگی نکنید.
 • داروهای خود را سر وقت مصرف نمایید.
 • از انجام فعالت‌های سنگین و مداوم جداً خودداری کنید.
 • همواره ناحیه تناسلی خود را خشک نگه دارید تا عفونت نگیرید.
 • بعد از ادرار از سمت جلو به عقب خود را پاک کنید.
 • هر روز دوش بگیرید.
 • برای بهبود سریعتر با پزشک خود در ارتباط باشید.

در صورتی که شما پزشکی متبحر و باتجربه را انتخاب نموده باشید و از سوی دیگر به مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی به خوبی توجه کنید، قطعا بهترین نتایج را از انجام این جراحی دریافت خواهید کرد.

مراقبت‌های اولیه و عمومی واژینوپلاستی

پس از این که واژینوپلاستی را انجام دادید، باید نسبت به مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی در همان لحظات اول یا مراقبت‌های عمومی اطلاعات کاملی را به دست بیاورید. پس از عمل باید پانسمان خود را به صورت مکرر و با رعایت نکات مهم بهداشتی تعویض نمایید و از داروها و پمادهای تجویز شده از سوی پزشک نیز استفاده کنید. همچنین رعایت نکات زیر پس از انجام این جراحی لازم و ضروری است:

 • از جای زخم خود به خوبی مراقبت کنید چرا که اگر جای زخم آسیب ببیند، واژن شما عفونت خواهد کرد.
 • پس از عمل مایعات فراوان بنوشید و دستور دستوالعمل‌های مربوط به ترخیص خود را مرور کنید.
 • بلافاصله بعد از واژینوپلاستی باید بدن شما تقویت شود. پس مصرف غذاهای سالم، انواع میوه و سبزیجات در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • برای بهبود گردش خون در بدن و بازیابی سریع توان جسمی، بهتر است یک ربع را در روز به پیاده روی کردن بپردازید.
 • حتما استراحت کافی داشته باشید.  فعالیت زیاد شما باعث می‌شود که زخم‌های واژن دیرتر خوب شوند و دوره نقاهت افزایش یابد.
 • طبق مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی بیمار باید جای زخم را ماساژ دهد و تا می‌تواند از ویتامین e استفاده کند.
 • لازم به ذکر است که استرس از هر نوعی که باشد، می‌تواند سلامت جسم شما را به چالش بکشد. پس در طول دوران بهبودی از عوامل استرس زا دوری کنید.

دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از واژینوپلاستی

مراقبت‌هادستور العمل های لازم اجرا
فعالیت های بدنیبه مدت 6 هفته باید از فعالیت های شدید بدنی خودداری کنید. همچنین به مدت 3 ماه شنا و دوچرخه سواری برای فرد ممنوع است.
طرز نشستنبرای اولین ماه پس از عمل، نشستن ممکن است ناراحت کننده باشد، اما ناامن نیست. در این مرحله توصیه می شود برای کاهش فشار به محل جراحی از حلقه دونات استفاده کنید.
استحمامدوش گرفتن را پس از اولین ویزیت بعد از عمل میتوانید دوش بگیرید و به آرامی محل جراحی را خشک کنید. توجه داشته باشید که به مدت 8 هفته پس از عمل باید از حمام کردن طولانی مدت یا غوطه ور شدن در آب خودداری کنید.
تورمتورم لابیا بعد از واژینوپلاستی طبیعی است و به تدریج 6-8 هفته پس از عمل برطرف می شود. تورم ممکن است با نشستن یا ایستادن طولانی مدت تشدید شود. در هفته اول پس از عمل، قرار دادن یخ روی پرینه به مدت 20 دقیقه در هر ساعت می تواند شدت تورم را کاهش دهد.
رابطه جنسیبیمار می تواند 3 ماه پس از جراحی رابطه جنسی را از سر بگیرید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری به شما داده شده باشد.
بهداشت شخصیدست ها را قبل و بعد از هر گونه تماس با ناحیه تناسلی بشویید. روزانه دوش بگیرید یا واژن را بشویید و بعد از آن، از جلو به عقب خشک پاک کنید تا از انتقال آلودگی باکتری های ناحیه مقعد جلوگیری شود. همچنین از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید؛ اصطکاک باعث انتقال راحت تر باکتری ها می شود.
ترشحات واژنمشاهده ترشحات واژن که به رنگ زرد مایل به قهوه ای است در 6-4 هفته اول پس از عمل طبیعی است. در 8 هفته اول پس از عمل از خونریزی و لکه بینی نترسید. شستن ناحیه با آب و صابون بابونه یا اسطوخودوس به کاهش این عارضه کمک می کند.
مصرف دخانیاتباید تا 1 ماه پس از عمل از مصرف و استعمال هر نوع دخانیات نظیر سیگار و قلیون خودداری کنید، تا اختلالی در روند بهبودی ایجاد نشود.
رژیم غذاییدر ابتدا با یک رژیم غذایی مایع شروع کنید و کم کم به رژیم غذایی معمول خود بازگردید. در صورت لزوم ممکن است پزشک داروی ضد تهوع، ضد یبوست را برای بیمار تجویز کند.
دارو مسکنداشتن درد بعد از عمل طبیعی است. داروی ضد درد باید طبق تجویز ئزشک متخصص مصرف شود پس اکیدا از خوددرمانی پرهیز کنید.
گشاد کنندهاین تکنیک بخش مهمی از فرآیند بهبودی بیمار است. ممکن است لازم باشد گشادکننده ها با دستورالعمل هایی مورد تایید پزشک متخصص در دوره پس از واژینوپلاستی به بیمار ارائه شود.

مراقبت از زخم واژینوپلاستی

برای این که از محل جراحی به خوبی مراقبت کنید، باید:

 1. پانسمان زخم را مدام عوض کنید و زخم را بشویید.
 2.  آن را ماساژ دهید‌.
 3. به زخم بتادین بزنید.
 4. به زخم فشار وارد نکنید.
 5. از منابع ویتامین e استفاده کنید.

مراقبت‌های ویژه بعد از جراحی واژینوپلاستی

طبق نکات موجود در مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی اتساع واژن در این دوران بسیار مهم است. چرا که برای حفظ عمق و باز بودن واژن اهمیت زیادی دارد. شما پس از واژینوپلاستی باید همان طور که پزشک گفته است دوش بگیرید و مراقب بدن خود باشید. مصرف آنتی بیوتیک هم از مراقبت‌های ویژه بعد از واژینوپلاستی است که به دستور پزشک باید انجام شود.

محدودیت‌های فیزیکی و عملکردی بعد از واژینوپلاستی

یکی از نکات مهم در مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی این است که شما بدانید باید چه کارهایی را انجام دهید و چه کارهایی را انجام ندهید. در این دوران انجام فعالیت‌های جنسی به خصوص برقراری رابطه جنسی برای فرد بیمار ممنوعیت دارد.‌ افزون بر آن، باید به نکات و محدودیت‌های زیر هم توجه شود:

 1. حداقل تا یک ماه بعد از عمل از مصرف دخانیات خودداری نمایید.
 2. تا شش هفته انجام هر گونه فعالیت ورزشی سنگین و خطرناک ممنوع است‌
 3. به مدت ۶ تا ۸ هفته نباید رابطه جنسی برقرار کنید.
 4. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید و تا یک ماه پس از واژینوپلاستی از انجام شنا اجتناب کنید.

✍️ بیشتر بدانید: تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی

چه زمانی بعد از واژینوپلاستی نیاز است به پزشک مراجعه کنیم؟

ممکن است جراحی شما با موفقیت کامل پیش برود یا نه، دچار عوارض ناشی از این جراحی شوید. پس باید در این موارد به پزشک خود مراجعه کنید تا عارضه‌ای جدی شما را تهدید نکند. در صورتی که علائمی همچون خون ریزی در پانسمان، تورم ناحیه تناسلی، حالت تهوع شدید، سرفه خونی یا مشکلات تنفسی را دارید، می‌توانید به راحتی آن را با مراجعه به پزشک برطرف نمایید.

مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی؛ بهترین راه برای دریافت نتایج مطلوب

در این مطلب در مورد مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی صحبت شد. مراقبت‌های اولیه، عمومی و نکات مراقبتی از زخم در این راستا اهمیت زیادی دارند. شما در دوران نقاهت پس از واژینوپلاستی قادر به انجام برخی از کارها مثل شنا نخواهید بود. محدودیت‌های این تکنیک برایتان شرح داده شدند. شما با کمک این نکات می‌توانید بهترین نتایج را از جراحی واژن دریافت کنید.

*~ سوالات متداول مراقبت‌های بعد از واژینوپلاستی ~*

راه رفتن بعد از عمل واژن باید چگونه باشد؟ 

لازم است که شما پس واژینوپلاستی به آرامی راه بروید و پیاده روی کنید. دویدن در دوران نقاهت پس از این جراحی ممنوع است.

بهبودی پس از واژینوپلاستی چقدر طول می‌کشد؟ 

بهبودی شما بین ۲ هفته تا ۲ ماه متناسب با شرایط جسمی و نوع عملتان متغیر است.

پس از واژینوپلاستی چگونه از زخم مراقبت کنیم؟ 

زخم را بشویید، خوراکی مقوی مصرف کنید، زخم را ماساژ دهید و پانسمان آن را به طور مداوم تعویض نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد