Search
Close this search box.
عفونت بعد از لابیاپلاستی

علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی و راه های درمان آن


Warning: file_get_contents(https://www.aparat.com/etc/api/video/videohash/Ms4cA): Failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 410 Gone in /home3/wbcgppbi/public_html/wp-content/plugins/mavara-elements/widgets/aparat/video-single-generator.php on line 63

Warning: Attempt to read property "video" on null in /home3/wbcgppbi/public_html/wp-content/plugins/mavara-elements/widgets/aparat/video-single-generator.php on line 64

عفونت بعد از لابیاپلاستی یکی از عوارضی است که بندرت رخ می دهد، اما بسیاری از خانم ها را برای انجام این عمل منصرف می کنند. به طور کلی، بروز عفونت در هر برش و زخم وجود دارد، اما به راحتی قابل پیشگیری و درمان هستند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علل، علائم و راه های درمان عفونت بعد از لابیاپلاستی بپردازیم، لذا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

علت عفونت بعد از لابیاپلاستی

عفونت بعد از لابیاپلاستی می تواند دلایل متعددی داشته باشد. آشنایی با آن ها قبل از عمل می تواند احتمال ابتلا را کاهش دهد. از مهم ترین این علت های عفونت بعد از جوانسازی واژن عبارتند از:

1- سابقه عفونت

عفونت واژن در بین خانم ها، تقریبا شایع است. پزشک متخصص وظیفه دارد که پیش از جراحی، با معاینات و آزمایشات لازم از عدم ابتلا به عفونت اطمینان حاصل کند. بنابراین، عمل زیبایی لابیاپلاستی باید در صورتی انجام شود که زیباجو از نظر عفونت واژن مشکلی نداشته باشد. اگر فرد از قبل به عفونت مبتلا باشد، ممکن است که علائم ناشی از این عفونت، تشدید شود.

2- عدم رعایت بهداشت در محل عمل

احتمال بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی، در صورتی که توسط یک پزشک معتبر صورت بگیرد، چیزی حدود صفر است. اما آن دسته از افرادی که در مکان های غیر معتبر یا غیر استریل، اقدام به انجام این عمل می کنند، در اغلب اوقات به عفونت دچار می شوند.

3- تماس مستقیم زخم ها با آب

برای پیشگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی، توصیه می شود تا زمانی که پزشک تشخیص داده، از نشستن درون وان یا رفتن به استخر، اجتناب نمایید. در صورت عدم رعایت این موضوع، احتمال رخ دادن عفونت های دردناک در افزایش خواهد یافت.

4- مصرف سیگار و الکل

شما بایستی تا بهبودی و ترمیم کامل التهاب، از مصرف سیگار و الکل، به شدت خودداری نمایید، زیرا این مواد، روند بهبود زخم ها را کاهش داده و احتمال بروز عفونت را افزایش خواهند داد.

5- عدم مصرف دارو یا پمادهای آنتی بیوتیک  

به طور معمول، بعد از جراحی، پزشک دارو و پمادهای آنتی بیوتیک  را برای جلوگیری از عفونت تجویز می کند. در صورت عدم مصرف داروها، امکان ابتلا به عفونت در شما، به شدت افزایش می یابد.
این عفونت، معمولا خود را با تعدادی علائم نمایان می شود. ضرورت دارد که نسبت به آن ها، هوشیار بوده و به موقع تشخیص دهید. لازم به توضیح است که اگر توجهی به درمان به موقع عفونت نداشته باشید، ممکن است به عارضه های جدی تری دچار شوید.

نشانه های عفونت بعد از لابیاپلاستی

نشانه های عفونت بعد از لابیاپلاستی

اصلی ترین نشانه ها و علائم عفونت بعد از لابیاپلاست عبارتند از:

1- درد

در نخستین روزهای بعد از لابیاپلاستی، وجود درد کاملا طبیعی است. معمولا پزشک با هدف کاهش احساس درد در این ناحیه، مسکن هایی را تجویز می کند. چنانچه احساس درد در زیباجو بعد از مصرف مسکن، نیز کاهش نیابد یا اگر در منطقه لابیا با وارد شدن کمی فشار، درد زیادی حس شود، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید. وجود درد غیرطبیعی، یکی از علائم ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی خواهد بود. این احساس درد غیرعادی به مرور زمان، وخیم تر خواهد شد. ولی درد طبیعی بعد از این عمل جراحی، با گذر زمان بهبود می یابد.

2- تورم

تورم بعد از لابیاپلاستی، اتفاقی طبیعی است و توصیه می شود که برای کاهش آن از کمپرس سرد استفاده نمایید. به طور معمول، این عارضه بعد از حدود ۴۸ ساعت از عمل، برطرف می شود. البته اگر ورم با درد غیرطبیعی واژن همراه باشد، ممکن است که به عفونت دچار شده باشید و شما باید سریعا با پزشک متخصص مشورت کنید.

3- ترشحات غیر طبیعی و بدبو از واژن

در جواب این سوال که آیا لابیاپلاستی بو دارد یا نه؟ لازم به ذکر است که اگر خونابه و ترشحات خارج شده از ناحیه زخم جراحی، بدبو باشد و به مرور زمان کم نشود، به احتمال زیاد به عفونت مبتلا شده اید. مایعات خارج شده پس از عمل، بوی خاصی نداشته و آزاردهنده نخواهد بود. همچنین، وجود ترشحات شفاف از واژن نیز اتفاقی طبیعی است. ولی اگر این ترشحات رنگی باشد یا میزان آن افزایش پیدا کند، بهتر است که هرچه سریعتر با پزشک خود صحبت کنید.

خارش بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که وجود التهاب و خارش بعد از لابیاپلاستی، یکی از نشانه های عفونت بعد از لابیاپلاستی است. در صورتی که این نشانه ها ادامه دار باشد، به احتمال زیاد به عفونت مبتلا شده اید.

درمان عفونت لابیاها

درمان عفونت بعد از لابیاپلاستی

در بیشتر موارد، می توان عفونت بعد از لابیاپلاستی را با مصرف داروهای آنتی بیوتیک درمان کرد. این امکان وجود دارد که در صورت عفونت شدید، به اقدامات اضافی نیاز باشد.

↫ مراقبت از زخم بعد از لابیا پلاستی از زبان دکتر فاطمه ارشادی:

Wrong Video Address, Video Does Not Exist!

سعی کنید که در طول دوران نقاهت، لباس زیر تمیز بپوشید. همچنین شما باید واژن خود را خشک نگه دارید. همچنین لازم است که این عمل جراحی زیبایی را در حضور پزشکان معتبر انجام دهید، برای اینکه در استریل کردن زخم ها، اهمال کاری پیش نیاید. استانداردهای لازم را در خصوص تعویض پانسمان روی زخم، از پزشک خود بپرسید و آن ها را با دقت بالایی رعایت نمایید.

پیشگیری از عفونت واژن بعد از لابیاپلاستی

با هدف پیشگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی، الزامی است که نکات زیر را رعایت نمایید:

 • انتخاب یک پزشک متخصص ماهر و باتجربه که پیش از عمل، وسایل و ابزارهای جراحی را به درستی استریل نماید.
 • محل انجام عمل باید کاملا استریل و تمیز باشد.
 • از روش های کم ریکس تر مانند لابیاپلاستی با لیزر استفاده کنید
 • در صورت وجود عفونت واژینال از انجام این عمل خودداری کرده و آن را تا بعد از بهبودی کامل صبر کنید.
 • زخم ها را مرتبا ضدعفونی کرده و آن را با دستمال پارچه ای نخی یا سشوار خشک کنید.
 • شما بایستی بعد از عمل، لباس های نخی بپوشید.
 • یبوست خود را پیش از انجام این جراحی زیبایی، درمان کنید.
 • مدت حدود سه هفته از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های شدید اجتناب کنید.
 • به مقدار فراوان، مایعات بنوشید.
 • از قرار گرفتن در هوای گرم و یا انجام سولار اجتناب کنید.
 • بلافاصله بعد از عمل، از رانندگی کردن خودداری کنید.
 • آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی را به طور منظم و سر وقت مصرف کنید.
 • حمام را به صورت سرپایی و در زمان کوتاه انجام دهید. زیرا نشستن طولانی مدت در وان، منجر به ایجاد رطوبت در ناحیه زخم ها شده و زمینه را برای ایجاد عفونت بیشتر خواهد کرد. به هیچ عنوان در حمام، روی زمین یا روی صندلی ننشینید.
 • برای بهبودی سریع زخم بخیه ها، از کرم های ترمیم کننده زخم استفاده نمایید، زیرا زخم ملتهب، شانس بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی را بیشتر خواهد کرد.
 • تا یک ماه بعد از عمل، از مصرف سیگار و دیگر دخانیات، خودداری نمایید.
 • انجام رابطه جنسی نیز تا حدود دو ماه بعد از عمل، ممنوع است.

در نهایت توجه داشته باشید..

عفونت بعد از لابیاپلاستی با دلایل متعدد و نشانه های هایی مانند خارش، التهاب، ترشحات بدبو و تب همراه باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم و یا تشدید و تداوم آن هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. همان طور که اشاره شد، انتخاب جراح با تجربه و رعایت دستورالعمل های پزشک بعد از لابیا می تواند از بروز عفونت تا حد زیادی بکاهد. لذا برای انجام این عمل به بهترین متخصص و جراح زنان مراجعه کرده و مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد