Search
Close this search box.
علائم دیسک کمر در بارداری

خطرات دیسک کمر در بارداری

دیسک کمر به خودی خود دردناک است اما دیسک کمر در بارداری می تواند حتی دردناک تر باشد. کمر درد می تواند در زنان باردار به دلیل افزایش وزن مورد انتظار و افزایش فشار روی ستون فقرات شایع باشد. در برخی موارد خفیف، زنان علائم دیسک کمر را در دوران بارداری خود تجربه نمی کنند و نمی دانند که این مشکل را دارند. از سوی دیگر در موارد دیسک متوسط تا شدید، دیسک کمر در بارداری ممکن است باعث درد شدید در زنان شود که این درد می تواند با رشد جنین، رفته رفته بدتر نیز شود.

در این مقاله از سایت دکتر فاطمه ارشادی؛ متخصص زنان، زایمان و نازایی قصد داریم مشکلات و خطرات دیسک کمر در بارداری را بررسی کنیم و ببینیم بارداری با وجود دیسک کمر چه پیامدهایی خواهد داشت

خطرات بارداری برای زنان دارای دیسک کمر

داشتن سابقه سلامت ضعیف ستون فقرات یا دیسک کمر در دوران بارداری می تواند این زمان خاص را برای مادران دردناک یا نگران کننده کند. خطرات دیسک کمر در بارداری خوشبختانه، در بیشتر موارد تهدیدی برای سلامت نوزاد نیست و می‌توان آن‌ را از طریق تغییر سبک زندگی یا اقدامات جزئی کاهش داد.

بارداری می‌تواند باعث دیسک کمر شود؟

بارداری به ندرت علت مستقیم دیسک کمراست؛ مگر اینکه بیمار از یک مورد شدید پوکی استخوان رنج ببرد یا به تازگی دچار آسیب تروماتیک در ناحیه کمر شده باشد، در غیر این صورت بعید است که دیسک کمر به سبب بارداری ایجاد شود.

علائم دیسک کمر در بارداری

معمولا قسمت پایین کمر بیشتر تحت تاثیر دیسک کمر قرار می گیرد. برخی از علائم رایج دیسک کمر در بارداری عبارتند از:

 • درد در یک طرف بدن؛
 • درد شدید در یک قسمت ساق پا، لگن یا باسن و بی حسی در قسمت های دیگر؛
 • کمردرد پیشرونده؛
 • پارستزی (سوزن سوزن شدن و خواب رفتن پا)؛
 • احتباس ادرار
 • بی اختیاری ادرار

ممنوعیت بارداری در زنان دارای دیسک کمر

داشتن دیسک کمر خفیف تا متوسط بر توانایی شما در باردار شدن و زایمان تأثیری نمی‌گذارد، بنابراین تصمیم شما برای بچه‌دار شدن مانند هر فرد سالم  گرفته می‌شود. با این حال اگر دیسک کمر شدید دارید که نیاز به مداخله جراحی دارد باید از اقدام به بارداری در چنینی شرایطی بپرهیزید.

روش های درمان و کنترل دیسک کمر در بارداری

زنانی که در دوران بارداری درد دیسک کمر شدید تا متوسط را تجربه می کنند باید روحیه خود را حفظ کنند و به متخصص ستون فقرات مراجعه کنند. دیسک‌ کمر در بارداری اگر خفیف تا متوسط باشد، خطری برای سلامت یا ایمنی کودک ایجاد نمی‌کند. با این حال، موارد شدید ممکن است نیاز به درمان یا توانبخشی داشته باشند.

کمردرد و ناراحتی لگن در بارداری، به ویژه در سه ماهه سوم شایع است. برای داشتن بارداری آرام و بدون دردسر، مهم است که دیدگاه مثبتی داشته باشید و در مورد نحوه مدیریت دیسک کمر آموزش ببینید. اگر درد دارید با پزشک متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که برای مشورت در زمینه خطر دیسک کمر در بارداری به جراح ستون فقرات مراجعه کنید.

مسکن های NSAID ، استراحت در بستر و انجام  ورزش های ایمن  از راه های مدیریت و جلوگیری از بروز مجدد آسیب یا درد هستند. علاوه بر این یکسری  گزینه های محافظه کارانه و مداخله ای ممکن است بتوانند درد دیسک کمر شما را به طور موقت تسکین دهند.

*توجه: لطفا قبل از امتحان هر یک از این گزینه ها با پزشک خود مشورت کنید!

 • انجام دادن حرکات کششی و ورزش های بی خطر برای زنان باردار تحت نظر مربی
 • طب سوزنی
 • سرما و گرما درمانی
 • ماساژ قبل از تولد
 • تحریک الکتریکی عصب از را پوست (TENS )

برای جلوگیری از هر گونه عارضه بیشتر، پزشک شما ممکن است استراحت مطلق را تا زمانی که نوزاد متولد شود، توصیه کند. برای اطمینان از ایمنی و سلامت فرزندتان، مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

بهترین روش زایمان با دیسک کمر

برای دیسک کمر زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟ سوالی است که ذهن مادران زیادی را به خود مشغول می‌کند. تصمیم در مورد بهترین روش زایمان برای کاهش خطرات دیسک کمر در بارداری هنوز بحث برانگیزاست. اینکه برای دیسک کمر زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین، بر اساس داده های MRI، به نظر می رسد تصمیم تا حد زیادی تحت تاثیر همکاری بین متخصص زنان و زایمان و جراح مغز و اعصاب باشد.

با این حال، معمولا برای زنان باردار مبتلا به دیسک کمر، زایمان سزارین توصیه می شود نه زایمان طبیعی. البته زایمان طبیعی اپیدورال را می توان در مادران باردار که دیسک کمر دارند یا از درد دور کمر شکایت دارند انجام داد، اما این به صلاحدید پزشک بستگی دارد؛ چراکه خطر ابتلا به سندرم دم اسبی در این نوع از زایمان بیشتر است.

اشتیاق مادر شدن و خطرات دیسک کمر در بارداری

درد کمر به خصوص  در 3 ماهه آخر بارداری مشکلی شایع است؛ اما به ندرت فردی که دیسک کمر ندارد به سبب بارداری دچار این عارضه خواهد شد.

خطرات دیسک کمر در بارداری اگر دیسک کمر خفیف تا متوسط داشته باشید، هیچ گونه خطری برای  نوزاد شما نخواهد  داشت  و صرفا با درد و مشکلات حرکتی برای مادر محدود خواهد شد.  البته می توان درد دیسک کمر را بواسطه متدهای ذکر شده در طول متن مدیریت کرد و در واقع این درد را برای در آغوش کشیدن فرزند به جان می‌خرید؛ اما در موارد شدید وضعیت دیسک کمر مشاوره با پزشک متخصص پیش از تصمیم به بارداری مهم است چرا که خطرات این مشکل می تواند متوجه شما و نوزادتان باشد و شاید پزشک بسته به وضعیت، بارداری را برای شما منع  کند.

*~ سوالات متداول خطرات دیسک کمر در بارداری ~*

آیا دیسک کمر در بارداری خطرناک است؟

اگر خانم باردار دیسک کمر خفیف تا متوسط داشته باشد، این موضوع مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی کند. خطرات دیسک کمر در بارداری برای مادر بیشتر از نوزادی است که تغذیه و رشد خود را در رحم ادامه می دهد. زیرا دیسک کمر می تواند باعث درد بسیار شدید و در برخی موارد حاد، منجر به بی حسی اعصاب پا شود.

زنان باردار مبتلا به دیسک کمر چه باید بکنند؟

یک بیمار باردار با دیسک کمر دردناک در ابتدا باید در حالت استراحت مطلق قرار گیرد. پس از سه ماه اول، ماساژهای سبک و اعمال گرما بر روی کمر بیمار در خانه می‌تواند راحتی نسبی را ایجاد کند. علاوه بر این، برنامه تمرینی برای عضلات شکم را می توان تحت نظر پزشک اعمال کرد.

آیا امکان جراحی دیسک کمر با وجود بارداری هست؟

در مواردی که جراحی دیسک کمر برای مادر باردار به یک ضرورت تبدیل شود، امکان انجام عمل جراحی بدون توجه به ماه بارداری هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد