تنگ کردن واژن به روش جراحی واژینوپلاستی

تنگ کردن واژن به روش جراحی واژینوپلاستی

چقدر با جراحی واژینوپلاستی آشنایی دارید؟ تا به حال به فکر تنگ کردن واژن خود بودید؟ به طور کل واژینوپلاستی یک روش جراحی است که به منظور تنگ کردن واژن و بهبود تناوب جنسی پیشنهاد می‌شود. تنگ کردن واژن به روش واژینوپلاستی یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای بهبود آناتومی واژن قبل و بعد از زایمان، بهبود رابطه جنسی زوجین، درمان بی اختیاری ادرار و حتی اهداف زیبایی زنان است که در ادامه قصد بررسی آن را داریم.

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی یک روش جراحی برای ساخت یا ترمیم واژن بوده و هدف آن تغییر در شکل و ساختار بیرونی واژن است. این روش درمانی، مسائل پزشکی مختلفی از جمله آسیب به واژن پس از زایمان و عوارض بیماری‌های کف لگن را درمان می‌کند. از جمله دیگر کاربردهای واژینوپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود و تقویت عضلات واژن قبل و بعد از زایمان
 • تنگ کردن واژن به منظور افزایش راحتی و لذت جنسی
 • تنگ کردن واژن با هدف زیبایی زنان
 • ایجاد واژن تراجنسیتی به منظور تطبیق جنسیت فرد

کاندیدای مناسب جراحی واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی در بانوانی که واجد شرایط زیر باشند قابل انجام است. البته لازم به ذکر است که داشتن شرایط زیر تاییدی بر انجام جراحی نیست و فرد باید حتما توسط متخصص زنان معاینه شود:

 • افرادی که دارای ناهنجاری مادرزادی رشد کانال واژن هستند
 • افرادی که به دلیل زایمان طبیعی دچار گشادی واژن شده‌اند
 • افرادی که در اثر روابط جنسی مکرر دچار گشادی واژن شده‌اند
 • افرادی که در رسیدن به ارگاسم دچار اختلالاتی هستند
 • افرادی که به به عفونت مکرر واژینال دچار هستند
 • افراد تراجنسیتی که بدنبال تطبیق ظاهری جنسیت خود هستند
 • افرادی که با هدف زیبایی؛ توقعات فانتزی و دور از انتظار از واژینوپلاستی نداشته باشند

محدودیت ها و عوامل خطر واژینوپلاستی

🔖 شناخت ریسک‌های عمومی جراحی: که شامل عفونت، خونریزی، تجمع خون در ناحیه جراحی، عوارض تحریکی و حساسیت، تشکیل ترشحات غیرطبیعی، تغییر در حس و حرکت واژن و خطر عوارض بیهوشی است.

🔖 عوارض محلی و موقتی: از جمله درد، تورم، خونریزی، قرمزی و التهاب در واژن که عموما به طور طبیعی در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابند.

🔖 محدودیت سنی: در عمل واژینوپلاستی هیچ محدودیت سنی مشخصی وجود ندارد. با این حال، اکثر متخصصین توصیه می‌کنند که این جراحی پس از تکمیل رشد بدن و رسیدن به بلوغ کامل جسمی و عقلی فرد برای تحلیل و ارزیابی درست خطرات و مزایا حراجی انجام شود. 

🔖 نتایج ظاهری متفاوت: نتیجه نهایی واژینوپلاستی با توجه به پاسخ بدن هر فرد متفاوت است. برخی از افراد ممکن است انتظار داشته باشند که واژن پس از جراحی ظاهری جدید، تنگ‌تر یا جوان‌تر داشته باشد، اما نتایج نهایی با این انتظارات مطابقت نداشته باشد.

🔖 نتایج جنسی متفاوت: در برخی موارد دیده شده که واژینوپلاستی تاثیر مثبتی بر راحتی جنسی و ارضایی فرد داشته. با این حال، نتایج واژینوپلاستی بر تجربه هر فرد متفاوت است و بر روی رضایت جنسی تاثیرات متفاوتی خواهد داشت.

🔖عوامل خطر: برخی از عوامل خطری که تاثیرگذار مستقیمی بر روند واژینوپلاستی و نتیجه نهایی آن دارند عبارتند از: 

 • سابقه عفونت‌های مزمن و باکتریایی در ناحیه واژن
 • وجود بیماری‌های مزمن مانند دیابت
 • سابقه عمل جراحی در ناحیه واژن
 • وجود عوارض جدی ناشی از بیهوشی یا خونریزی
 • سلامت عمومی ضعیف

نکاتی که قبل از عمل جراحی واژینوپلاستی باید بدانید

+ فرد باید حداقل 14 روز قبل از عمل برای معاینه و مشاوره اولیه به یک جراح زیبایی زنان مراجعه کند، در جلسه مشاوره تمام اطلاعات لازم در مورد جراحی واژینوپلاستی برای شما توضیح داده خواهد شد.

+ از آنجایی که جراحی واژینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و نیاز به بستری در بیمارستان دارد، بهتر است به مدت 14 روز قبل از عمل از هیچگونه رقیق کننده خون مانند آسپرین (ASA 100) استفاده نکنید.

+ انجام و ارائه جواب آزمایشاتی که پزشک جراح درخواست داده است قبل از بیهوشی انجام شده و تحویل داده شود، مانند: آزمایشات انعقادی و نوار قلب(ECG).

+ لطفاً اطمینان حاصل کنید که یک روز قبل از عمل مایعات کافی بنوشید، اما از مصرف هرگونه مواد غذایی حجیم پرهیز کنید تا دستگاه گوارش شما خیلی پر نشود.

+ حتماً داروهایی را که پزشک تجویز کرده است را قبل از جراحی تهیه کنید چرا که به محض ترک بیمارستان باید مصرف آنها را آغاز کنید.

مزایا و معایب تنگ کردن واژن به روش واژینوپلاستی

مزایا واژینوپلاستی

 • بهبود راحتی و لذت جنسی زوجین
 • افزایش اعتماد به نفس زنان
 • بهبود مشکلات فیزیکی؛ مانند ترشحات غیرطبیعی، نفوذ هوا به واژن و خشکی واژن

معایب واژینوپلاستی

 • ریسک جراحی؛ مثل عفونت، خونریزی، تجمع خون در ناحیه جراحی و عوارض بیهوشی
 • عوارض جانبی؛ مانند درد، تورم، خونریزی، التهاب و قرمزی در ناحیه جراحی
 • نتایج نامطلوب و متفاوت از انتظار

جراحی واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی واژینوپلاستی، تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی و در اتاق عمل انجام می‌شود. این عمل یک تا دو ساعت به طول می انجامد. طی این جراحی جراح زنان، برش هایی را در واژن و اطراف بافت واژن ایجاد می کند و پس از برداشتن بافت های اضافی عضلات را به یکدیگر بخیه می زند. از آنجا که پوشش مهبل (واژن) دارای قدرت کشیدگی زیادی است، صرفاً باریک کردن مهبل و برداشتن برخی از بافت‌ها به تنهایی کافی نخواهد بود. بعد از انجام این کار ممکن است چند ماه بعد مجددا گشادی اتفاق افتد. بنابراین یکی از روش‌هایی که برای ایجاد یک جراحی موفقیت‌آمیز توسط جراح زیبایی زنان انجام می‌شود این است که عضلات اطراف ( عضلات کف لگن) نیز در این روش سفت و تقویت شوند، تا فشار بیشتری از خارج به واژن وارد شود و مانع از گسترش بیشتر بافت واژن شود.

بعد از جراحی واژینوپلاستی چه کنیم؟

+ معمولا شب اول بعد از عمل احساس سوزش و درد خفیف وجود دارد. با این حال، این علائم تا روز بعد کمی بهبود می‌یابد. غالباً یک احساس فشار را تجربه خواهید کرد که طی چند روز برطرف می‌شود، اما ممکن است کمی بیشتر هم طول بکشد. اگر شرایط خیلی برایتان آزاردهنده شد حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

+ فرد باید 24 ساعت اول سوند داشته باشید تا ادرار را از مثانه خود تخلیه کنید.

+ مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده از سوی پزشک ضروری است .

+ ممکن است برای سه روز اول بعد از عمل، نیاز به مصرف مسکن داشته باشید.

+ پس از عمل ، باید مقدار زیادی آب بنوشید و رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید.

+ در روز دوم بعد از جراحی می توانید دوش بگیرید اما در هفته اول از صابون استفاده نکنید و با آب ولرم دوش بگیرید.

+ بخیه‌ها قابل جذب هستند و نیازی به برداشتن آن نیست، نگران این مورد نباشید.

+ تورم اولیه و هر نوع کبودی جزئی بعد از گذشت چند روز از بین می‌رود. هرگونه تورم باقیمانده طی چند ماه آینده به آرامی برطرف می‌شود و جای نگرانی نیست. در غیر این صورت با پزشک خود مشورت کنید.

+ حداقل شش هفته برای برقراری مجدد رابطه جنسی زمان لازم است و زخم‌ها باید در این مدت به طور کامل بهبود پیدا کنند مگر نه محدودیت ادامه خواهد داشت.

+ انجام ورزش‌هایی مانند سوارکاری، دوچرخه‌سواری یا دویدن نیز ممکن است باعث فشار مکانیکی یا اصطکاک در ناحیه شود، پس باید شش هفته از انجام آنها خودداری کرد.

+ حداقل تا دو ماه از رفتن به سونا خودداری کنید.

+ در طول دوران نقاهت بعد از واژینوپلاستی، شما باید از وارد کردن فشار بیش از حد به عضلات کف لگن خودداری کنید و فعالیت‌های سختی انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط