Search
Close this search box.

واکسن گارداسیل(مزایا،سن تزریق و انواع واکسن،تعداد دوزها) (دکتر فاطمه ارشادی جراح و متخصص زنان و زایمان شمس آباد تهران)

(مزایا،سن تزریق و انواع واکسن،تعداد دوزها)

واکسن گارداسیل یکی از رایج‌ترین انواع واکسن hpv است که به منظور پیشگیری از بروز سرطان رحم و زگیل تناسلی تجویز می‌شود. این دارو به تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا رسیده است و برای پیشگیری از ویروس‌های پاپیلومای انسانی به خصوص تیپ‌های ۱۱، ۶، ۱۶ و ۱۸ توصیه می‌شود.

HPV دستگاه تناسلی ویروسی شایع است که از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در طی فعالیت جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

عفونت HPV بیشتر در افراد در اواخر نوجوانی و اوایل ۲۰ سالگی مشاهده می شود. حدود ۴۰ نوع HPV وجود دارد که می تواند نواحی تناسلی مردان و زنان را آلوده کند. بیشتر انواع HPV هیچ علائمی ندارند و خود به خود از بین می روند. اما برخی از انواع می توانند باعث سرطان دهانه رحم در زنان و سایر سرطان های غیر شایع مانند سرطان های مقعد، آلت تناسلی، واژن، و ولو و حنجره شوند.

انواع دیگر HPV می تواند باعث ایجاد زگیل در نواحی تناسلی زنان و مردان شود که زگیل تناسلی نامیده می شود. زگیل های تناسلی تهدید کننده زندگی نیستند. اما می توانند استرس عاطفی ایجاد کنند و درمان آنها بسیار ناخوشایند است.

کدام دختران / زنان باید واکسیناسیون HPV انجام دهند؟

واکسیناسیون HPV برای دختران ۱۱ و ۱۲ ساله توصیه می شود. این همچنین برای دختران و زنان ۱۳ تا ۲۶ ساله که هنوز واکسینه نشده یا سری واکسن ها را کامل نکرده اند، توصیه می شود. واکسن HPV همچنین می تواند به دختران از ۹ سالگی تزریق شود. CDC به کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله دو دوز واکسن HPV برای محافظت در برابر سرطان های ناشی از HPV توصیه می کند.

آیا زنان باردار می توانند واکسن بزنند؟

این واکسن برای زنان باردار توصیه نمی شود. مطالعات نشان می دهد که واکسن HPV برای نوزادانی که از زنان واکسینه شده در هنگام بارداری متولد می شوند، مشکلی ایجاد نمی کنند، اما هنوز تحقیقات بیشتری لازم است. زن باردار تا زمان بارداری نباید دوز واکسن HPV دریافت کند.

دریافت واکسن HPV در زمان بارداری دلیل بر این نیست که بتوانید بارداری را خاتمه دهید. اگر خانمی متوجه شود که در حین بارداری یک یا چند دوز از واکسن HPV گرفته است، باید دو کار انجام دهد:

  • منتظر بمانید تا بعد از بارداری،
  • دوزهای واکسن HPV باقی مانده را به پایان برسانید.

آیا قبل از واکسیناسیون باید دختران و زنان از نظر سرطان دهانه رحم مورد غربالگری قرار گیرند؟

دختران نیازی به انجام آزمایش HPV یا تست پاپ تست ندارند تا بفهمند آیا باید واکسن بزنند. با این وجود مهم است که زنان حتی پس از گرفتن همه نوبت های توصیه شده از واکسن HPV، از نظر سرطان دهانه رحم مورد بررسی قرار گیرند. دلیل این امر این است که این واکسن از انواع سرطان دهانه رحم محافظت نمی کند.

واکسن HPV چقدر موثر است؟

واکسن HPV، انواع HPV را هدف قرار می دهد که معمولاً باعث سرطان دهانه رحم می شوند و می توانند باعث برخی سرطان های ولو، واژن، مقعد و دهانه حلق شوند.

همچنین از انواع HPV که بیشتر زگیل های تناسلی را ایجاد می کنند، محافظت می کند. واکسن HPV در پیشگیری از انواع HPV هدفمند و همچنین شایعترین مشکلات سلامتی ناشی از آنها بسیار موثر است.

این واکسن در پیشگیری از بیماری مربوط به HPV در زنان جوانی که قبلاً در معرض یک یا چند نوع HPV قرار گرفته اند، کمتر موثر است. این به این دلیل است که واکسن قبل از اینکه فرد در معرض آن قرار گیرد از HPV جلوگیری می کند. واکسن HPV عفونت های HPV موجود یا بیماری های مرتبط با HPV را درمان نمی کند.

محافظت از واکسن چه مدت طول می کشد؟

تحقیقات نشان می دهد که محافظت از واکسن طولانی مدت است. در طی مطالعات فعلی، به مدت ده سال افراد واکسینه شده را دنبال کرده و نشان می دهد که هیچ مدرکی مبنی بر ضعف محافظت در طول زمان وجود ندارد.

واکسن از چه چیزی محافظت نمی کند؟

از آنجا که با استفاده از واکسن از برخی سرطان های دهانه رحم جلوگیری نمی شود، ادامه آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم برای زنان مهم خواهد بود.

همچنین، واکسن از سایر عفونتهای مقاربتی (STIs) پیشگیری نمی کند. بنابراین همچنان برای افراد فعال جنسی مهم است که خطر ابتلا به سایر STI ها را کاهش دهند.

واکسن HPV چقدر ایمن است؟

واکسن HPV از سازمان غذا و دارو (FDA) مجوز گرفته است. CDC این واکسن را به عنوان ایمن و موثر تأیید کرده است. این واکسن در هزاران نفر در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفت و این مطالعات هیچ نگرانی جدی در زمینه ایمنی نشان نداد. عوارض جانبی گزارش شده در این مطالعات خفیف بود، از جمله درد در هنگام تزریق، تب، سرگیجه و حالت تهوع.

ایمنی واکسن همچنان توسط CDC و FDA کنترل می شود. بیش از ۶۰ میلیون دوز واکسن HPV از مارس ۲۰۱۴ در ایالات متحده توزیع شده است.

غش، که می تواند پس از هر روش پزشکی رخ دهد، پس از واکسیناسیون HPV نیز مشخص شده است. غش بعد از هر واکسیناسیون بیشتر در بزرگسالان دیده می شود. از آنجا که غش می تواند باعث سقوط و آسیب دیدگی شود، نوجوانان و بزرگسالان باید هنگام واکسیناسیون HPV نشسته و دراز بکشند. نشستن یا دراز کشیدن حدود ۱۵ دقیقه بعد از واکسیناسیون می تواند از بیهوش شدن و آسیب دیدگی جلوگیری کند.

چرا واکسیناسیون HPV فقط برای زنان از ۲۶ سالگی توصیه می شود؟

واکسیناسیون HPV در حال حاضر برای زنان بالای ۲۶ سال توصیه نمی شود. آزمایشات بالینی نشان داد که به طور کلی، واکسیناسیون HPV به زنان محافظت محدود و یا محافظت در برابر بیماری های مرتبط با HPV ارائه می دهد. برای زنان بالای ۲۶ سال، بهترین روش برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم، انجام آزمایش غربالگری معمول سرطان دهانه رحم، همانطور که توصیه می شود.

در مورد واکسیناسیون پسران و آقایان چطور؟

واکسن HPV برای استفاده در پسران و آقایان مجاز است. مشخص شده است که این ماده برای مردان ۹ تا ۲۶ ساله ایمن و موثر است. ACIP واکسیناسیون معمول پسران ۱۱ یا ۱۲ ساله با چند نوبت دوز را توصیه می کند. سری واکسیناسیون را می توان از ۹ سالگی شروع کرد. واکسیناسیون برای مردان ۱۳ تا ۲۱ ساله که قبلاً واکسینه نشده اند یا همه دوزهای توصیه شده را دریافت نکرده اند، توصیه می شود. واکسن در سنین پایین موثرتر است. مردان ۲۲ تا ۲۶ ساله ممکن است واکسینه شوند. CDC به کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله دو دوز واکسن HPV برای محافظت در برابر سرطان های ناشی از HPV توصیه می کند.

آیا دختران / زنانی که واکسینه شده اند هنوز به غربالگری سرطان دهانه رحم نیاز دارند؟

بله، زنان واکسینه شده هنوز نیاز به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم دارند زیرا این واکسن از اکثر انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شوند محافظت نمی کند. همچنین، زنانی که پس از فعالیت جنسی واکسن دریافت کرده اند، اگر قبلاً در معرض HPV قرار گرفته باشند، ممکن است از مزایای کامل واکسن استفاده نکنند.

آیا روش های دیگری برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

غربالگری منظم سرطان دهانه رحم (آزمایشات Pap و HPV) و پیگیری می تواند از موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. آزمایش پاپ اسمیر می تواند تغییرات سلولی در دهانه رحم را قبل از اینکه به سرطان تبدیل شوند، تشخیص دهد.

آزمایش HPV به دنبال ویروسی است که می تواند باعث این تغییرات سلولی شود. غربالگری می تواند بیشتر، اما نه همه، سرطان های دهانه رحم را در یک مرحله اولیه و قابل درمان تشخیص دهد. اکثر زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم در ایالات متحده یا هرگز غربالگری نشده اند، یا در ۵ سال گذشته غربالگری نشده اند.

+

+

+

کلام آخر :

جهت مشاوره و درمان با دکتر فاطمه ارشادی در تماس باشید …

تماس مستقیم

مقالات پربازدید 

آدرس مطب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیــنــک هــای مفــیــد