علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان)

سندرم تخمدان پلی کیستیک که با نام تنبلی تخمدان نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در سنین باروری است. علائم این بیماری از سنین بلوغ در دختران ایجاد می شود، اما می‌تواند طی سال‌های بعد  عوارض طولانی مدت ایجاد کند. این سندروم زمانی رخ می دهد که سطح هورمون ها در بدن تغییر کرده و تولید هورمون آندروژن بیشتر از حد طبیعی در بدن رخ دهد. اما این بیماری تا حد می تواند خطرناک باشد؟ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علل و علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک بپردازیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان پلی کیستیک که از نظر علمی به عنوان سندرم تخمدان پلی کیستیک شناخته می شود، یک اختلال هورمونی است که به دلیل تجمع کیست های کوچک در داخل یا روی سطح آن، باعث بزرگ شدن تخمدان می شود. این کیست ها حاوی تخمک های نابالغی هستند که به مرحله تخمک گذاری نرسیده اند. تخمدان پلی کیستیک یک بیماری شایع در بین زنان در سنین باروری است و منجر به نقص در فرآیند تخمک گذاری و اختلال در چرخه قاعدگی می شود که بر باروری زنان و توانایی آنها برای بچه دار شدن تأثیر می گذارد.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

برخی از زنان در حدود اولین دوره قاعدگی خود علائم را مشاهده می کنند. برخی دیگر تنها پس از افزایش وزن زیاد یا مشکل در بارداری متوجه این بیماری می شوند. به طور کلی، شایع ترین علائم تنبلی تخمدان یا پلی کیستیک عبارتند از:

 • پریودهای نامنظم: عدم تخمک گذاری مانع از ریزش پوشش داخلی رحم در هر ماه می شود. برخی از زنان مبتلا به PCOS کمتر از هشت بار در سال پریود می شوند.
 • خونریزی شدید: پوشش داخلی رحم طولانی تر می شود، بنابراین قاعدگی شما می تواند سنگین تر از حد معمول باشد.
 • رشد موهای زائد: بیش از 70 درصد از زنان مبتلا به این عارضه روی صورت و بدن خود – از جمله پشت، شکم و سینه – مو رشد می کنند. رشد بیش از حد مو هیرسوتیسم نامیده می شود.
 • آکنه: هورمون های مردانه می توانند پوست را بیش از حد معمول چرب کنند و باعث ایجاد جوش در نواحی مانند صورت، سینه و قسمت بالای کمر شوند.
 • افزایش وزن: تا 80 درصد از زنان مبتلا به PCOS دارای اضافه وزن یا چاق هستند.
 • طاسی با الگوی مردانه: موهای سر نازک شده و می ریزند.
 • تیره شدن پوست: لکه های تیره پوست می توانند در چین های بدن مانند چین های گردن، کشاله ران و زیر سینه ها
 • مشکلات باروری: تخمگذاری های نامنظم و اختلالات عملکردی تخمدان می تواند مشکلاتی در باروری زنان ایجاد کند.

به طور کلی، سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث ایجاد گروهی از مشکلات سلامتی و علائم ناراحت کننده می شود، اما باید تاکید کرد که همه این علائم لزوما در یک مورد وجود ندارند. گاهی ممکن است تنها یک یا دو علامت وجود داشته باشد که نشان دهنده تنبلی تخمدان است.

علائم تنبلی تخمدان

علت سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

علت اصلی این بیماری ناشناخته است، اما عواملی وجود دارند که ممکن است در ایجاد کیست تخمدان نقش داشته باشند و به ایجاد آن کمک کنند. مهمترین عوامل موثر در ایجاد تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

 1. ژنتیک: ژن ها و عوامل ارثی نقش عمده ای در پیدایش بیماری تخمدان پلی کیستیک ایفا می کنند، زیرا ذکر شده است که بیش از یک مورد تخمدان پلی کیستیک در یک خانواده ظاهر می شود.
 2. سطح بالای آندروژن در بدن: به طور معمول، تخمدان ها هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون و همچنین مقدار کمی هورمون مردانه آندروژن را تولید می کنند. در مورد بیماری تخمدان پلی کیستیک، تولید آندروژن افزایش می یابد و باعث رشد کیست های پر از مایع در سطح تخمدان ها می شود.
 3. مقاومت به انسولین: در برخی موارد، بیماری تخمدان پلی کیستیک نتیجه افزایش مقاومت به انسولین در بدن است. انسولین هورمونی است که وظیفه تنظیم قند خون را بر عهده دارد و به انتقال گلوکز از خون به سلول ها برای تولید انرژی کمک می کند. مقاومت به انسولین به این معنی است که سلول‌های بدن به انسولین موجود در خون پاسخ نمی‌دهند و این امر پانکراس را تحریک می‌کند تا مقادیر بیشتری از آن ترشح کند. هورمون انسولین اضافی در بدن به تحریک تخمدان ها برای افزایش ترشح هورمون مردانه آندروژن کمک می کند و این ممکن است منجر به سندرم تخمدان پلی کیستیک شود.
 4. چاقی: چندین  مطالعه علمی رابطه قوی بین افزایش وزن و بروز بالای تخمدان پلی کیستیک را ثابت کرده اند، زیرا چاقی بیش از حد باعث مقاومت بدن در برابر انسولین و در نتیجه افزایش تولید هورمون آندروژن می شود که ممکن است منجر به سندرم تخمدان پلی کیستیک شود. به این معنی که زنان لاغر نمی توانند به این بیماری مبتلا شوند.

کلام آخر

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که هورمون های جنسی مردانه بیش از حد تولید می شوند. به همین علت اختلالات عملکردی مختلف تخمدان ها و تشکیل کیست های کوچکی به نام تخمدان پلی کیستیک رخ می دهد. به طور کلی، عدم تحرک و استفاده از رژیم های غذایی مملو از قندهای ساده، زمینه مقاومت به انسولین را افزایش داده و باعث پیشرفت علائم این بیماری می شوند. رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی منظم و کنترل وزن، اصول اساسی درمان تخمدان پلی کیستیک است.

سوالات متداول

آیا همه افراد چاق به تنبلی تخمدان مبتلا می شوند؟

خیر. در بسیاری از مواقع خانم های که لاغر هستند یا اندام متناسبی دارند هم به تنبلی تخمدان دچار می شوند. در افرادی که تنبلی تخمدان دارند بین انسولین و گیرنده ای که روی سلول قرار دارد هیچ تماسی اتفاق نمی افتد، بنابراین میزان قند بیشتری در خون تجمع پیدا می کند و از طرفی دیگر برای پاسخ به ورود قند به سلول، انسولین بیشتری ترشح می شود. بنابراین این انسولین است که موجب بروز چاقی مردانه یعنی( چاقی ناحیه شکم ) و پدید آمدن موهای زائد در صورت می شود.

آیا تخمدان پلی کیستیک خطرناک است؟

این بیماری به تنهایی خطرناک و کشنده نیست، اما شواهد نشان می دهد که بیش از 50 درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک قبل از چهل سالگی به دیابت نوع 2، فشار خون بالا و اضافه وزن مبتلا هستند. علاوه بر این، چاقی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در زنان مبتلا به PCOS افزایش می دهد.

آیا تخمدان پلی کیستیک باعث نازایی می شود؟

همان طور که اشاره شد، یکی از علائم تنبلی تخمدان، اختلال در باروری و ناباروری است. اما این بدین معنا نیست که ابتلا به این بیماری نشان از اختلال باروری است. در حقیقت نازایی یکی از علائم شایع در زنان مبتلا به تخمدان پلی یکیستیک است، اما قابل درمان است. این بیماری به دلیل عدم تعادل هورمونی و اختلال در تخمک گذاری، مشکلاتی در باروری زنان ایجاد می کند.

چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم؟

زنان مبتلا به تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک می توانند با دارو و هورمون درمانی درمان شده و به طور طببعی تخمگذاری ماهانه و بارداری طبیعی را تجربه کنند.

آیا تخمدان پلی کیستیک باعث سرطان می شود؟

در بدن فردی که مبتلا به قاعدگی نامنظم، عدم قاعدگی و قاعدگی با فواصلی طولانی هستند، به دلیل عدم ترشح پروژسترون، ضخامت آندومتر در طول زمان افزایش پیدا کرده و احتمال ابتلا به سرطان آندومتر را بالا می رود. همچنین افرادی که دچار مشکل ناباروری هستند، مجبور به مصرف داروهای تحریک کننده تخمدان خواهند بود که این مساله نیز می تواند ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد.

تخمدان پلی کیستیک از چه سنی شروع می شود؟

تنبلی تخمدان در هر سنی ممکن است بروز کند. در صورتی که فرد ژن تنبلی تخمدان را داشته باشد، ممکن است در سنین پس از قاعدگی به آن مبتلا شود. معمولا سن ابتلا به تخمدان پلی کیستیک در سنین باروری (بعد از شروع قاعدگی تا قبل یائسگی) رخ می دهد. با این حال، علائم تنبلی تخمدان حتی در سن یائسگی نیز ممکن است مشاهده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط